Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

Максим Федотович Гулий з Рітою Григорівною Дегтяр

«Каріатида» (пам’яті Ріти Григорівни Дегтяр)

Іноді, коли проходиш повз старі будови з атлантами та каріатидами, раптом з’являється думка, що це не просто архітектурні деталі, це втілені у камені образи конкретних людей, без яких наш світ був би тендітним і крихким. В ці хвилини охоплює почуття щастя від того, що тобі пощастило знати таких людей.

В день пам'яті Рити Григорівни Дегтяр (5 березня 2002), саме вона у мене асоціюється з каріатидою, яка підтримує храм біохімічної науки. Ця дивовижна маленька рудоволоса жінка все своє життя присвятила Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна, була вірним соратником Максима Федотовича Гулого, про якого ми згадували напередодні. Під його керівництвом Рита Григорівна зросла від рядового лаборанта до доктора біологічних наук, стала автором численних розробок та виховала не одне покоління талановитих вчених.

Сьогодні хочеться розповісти про найголовнішу і найбільшу роботу Рити Григорівни. Почну з того, що у відділі, яким керував М.Ф. Гулий, займалися виділенням, очищенням і кристалізацією низки білків. За цими сухими словами насправді стоїть високо технологічний і прогресивний для повоєнної біохімічної науки метод, що дозволяв з джерел тваринного і мікробіологічного походження отримувати білки і, перш за все, ензими найвищого ступеня чистоти, а саме в кристалічній формі.

У 1949 р. Рита Григорівна, на той момент вже кандидат біологічних наук, була першою, що одержала з мікроскопічного гриба Penicillium vitale очищений ензим глюкозооксидазу і до кінця 1970 х плідно займалася його вивченням. Талант вченого виявився в тому, що їй вдалося, використовуючи прості, але надзвичайно ефективні підходи, розробити технологію одержання очищеного ферментного препарату глюкозооксидази у кристалічному вигляді. Важливість глюкозооксидази для медицини і народного господарства просто величезна і заснована на дії ензиму, який окислює β-D-глюкозу з утворенням перекису водню. У зв’язку з цим даний ензим має високу протимікробну активність по відношенню до стафілококу і різних хвороботворних мікроорганізмів і на його основі було створено медичний препарат «Мікроцид» для зовнішнього застосування.

Ензиматична активність глюкозооксидази використовується для клінічного визначення рівня глюкози в біологічних рідинах. В харчовій промисловості ензим використовується для видалення залишків кисню – важливому етапі стабілізації харчових продуктів (жирів, жировмісних продуктах, напоях, м’ясопродуктах тощо), а також для видалення залишків глюкози перед висушуванням деяких продуктів (яєць, м’яса тощо).

Згодом, у 1965 році Рита Григорівна зі своєю співробітницею та ученицею Гудковою Людмилою Василівною виділили та очистили з того самого джерела, гриба Pеnicillium, ще один надзвичайно важливий ензим – каталазу, каталітична дія якого спрямована на розклад перекису водню на молекулярний кисень та воду. Така дія ензиму використовується для видаленнь надлишку перекису водню скрізь, де вона використовується за технологією (освітлення хутра, органічний синтез, стерилізація бактеріальних середовищ, холодна стерилізація молока, освітлення крові забитих тварин). І тоді Рита Григорівна запропонувала інноваційний підхід до отримання обох важливих ензимів з одного мікробіологічного джерела. Враховуючи виключну промислову важливість каталази та глюкозоксидази, Рита Григорівна разом зі своїми колегами та учнями Гудковою Людмилою Василівною, Довгим Миколою Леонідовичем, Мироненко Ніною Іванівною та Латишко Нелі Василівною впровадили у виробництво на Косарському спиртзаводі в Черкаській області, де з цією метою був збудований ферментний цех. За рівнем очистки, активності та стабільності цим препаратам не було рівних на світовому ринку. За цю роботу у 1978 році Рита Григорівна була удостоєна звання Лауреата Державної премії УРСР в галузі науки та техніки. На жаль, у 1988 році після 10 років плідної роботи ферментний цех був закритий…

Рита Григорівна була дивовижною людиною: професіоналом своєї справи, суворий, але мудрий вчитель, відданим другом та цікавим співрозмовником. Всі, хто був близько знайомий з нею, назавжди збережуть в своєму серці світлий образ рудоволосої маленької «каріатиди».

Ольга Гудкова

5 березня 2017 р.