ІОННІ КАНАЛИ ЯК ВАЖЛИВІ ДЕТЕРМІНАНТИ КАНЦЕРОГЕНЕЗУ І ПЕРСПЕКТИВНІ МІШЕНІ ДЛЯ ТЕРАПІЇ РАКУ - ШУБА Я. М.
18-го жовтня 2024 р. в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Із доповіддю «ІОННІ КАНАЛИ ЯК ВАЖЛИВІ ДЕТЕРМІНАНТИ КАНЦЕРОГЕНЕЗУ І ПЕРСПЕКТИВНІ МІШЕНІ ДЛЯ ТЕРАПІЇ РАКУ» виступив академік НАН України, доктор біологічних наук, професор, завідувач відділу нервово-м'язової фізіології Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця ШУБА Ярослав Михайлович.
У своєму вступному слові головуючий – академік НАН України професор С.О.Костерін, розповів присутнім про наукові інтереси доповідача. Було підкреслено, що у фокусі наукових інтересів академіка Ярослава Шуби є іонні канали і мембранні рецептори в різних типах клітин, а також зміни у їх роботі при різних патологіях. Так, його дослідження мають пряме відношення до вивчення таких небезпечних патологій, як серцева недостатність та серцеві аритмії, епілепсія та рак простати. Було відзначено, що Ярослав Михайлович є членом Європейської Академії, лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки (2003) — за роботу «Синаптична передача сигналів в нервовій системі: клітинні і молекулярні механізми та шляхи корекції їх порушень». Нагороджений іменними преміями НАН України: імені П.Г.Костюка (2013) - за цикл праць «Іонні канали плазматичної мембрани», та імені О.О.Богомольця (2021) — за цикл робіт «Мембранні механізми нормальної і патологічної функції збудливих і незбудливих клітин». Професор Шуба активно займається педагогічною діяльністю у вищих навчальних закладах. Сергій Олексійович відзначив, що визначним досягненням Ярослава Михайловича є видання одноосібного навчального монографічного посібника «ОСНОВИ МОЛЕКУЛЯРНОЇ ФІЗІОЛОГІЇ ІОННИХ КАНАЛІВ».
Далі слово для міждисциплінарної наукової доповіді було надано академіку Я.М.Шубі.