Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

 

Шановні колеги! Науковий семінар Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України «Актуальні проблеми сучасної біохімії» продовжує свою роботу. На черговому засіданні семінару, яке відбудеться 9-го квітня 2012 р. (УВАГА: ЦЕ - ПОНЕДІЛОК!, НЕТИПОВИЙ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ НАШОГО СЕМІНАРУ ДЕНЬ) о 10-30 в Актовій залі Інституту, планується заслухати доповідь пров. інж. Гуменюка Віталія Петровича (відділ нейрохімії ІБХ НАНУ) «Вплив вмісту холестеролу в мембранах нервових клітин на секреторний процес». Мова йде за апробацію кандидатської дисертації. Традиційно до  цього листа додається файл із тезами доповіді (в авторському виконанні). Запрошую до участі у роботі нашого семінару. З повагою – С.О.Костерін.

 

Вплив вмісту холестеролу в мембранах нервових клітин на

секреторний процес

Гуменюк Віталій

Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України,

відділ нейрохімії

Процес екзоцитозу відбувається у декілька етапів: наближення синаптичних везикул (СВ) до плазматичної мембрани, їх докінг, активація, кальцій-ініційоване злиття із плазмалемою та вивільнення нейромедіатору в синаптичну щілину. Визначальним етапом, що забезпечує ефективну передачу сигналу в нейронах, є злиття СВ з плазматичною мембраною, яке потребує злагодженої дії протеїнових та ліпідних компонентів клітини. В секреторних клітинах мембранозв’язані протеїни, зокрема SNARE, локалізовані в ліпідних мікродоменах, які збагачені на холестерол та сфінголіпіди, функціонують як динамічні утворення та мають регуляторний вплив на процес секреції.

Роль мембранного холестеролу  в реалізації  окремих етапів екзоцитозу є маловивченою. За використанням безклітинної модельної системи екзоцитозу було ідентифіковано два етапи процесу екзоцитозу: агрегація СВ  (без злиття їх мембран), що імітує in vitro етап докінгу; кальційініційоване злиття СВ з плазматичними мембранами синаптосом (злиття гетеротипних мембран) або СВ між собою (злиття гомотипних мембран). Основною метою було дослідити, як впливає зміна рівню холестеролу в мембранних структурах синаптосом головного мозку щурів на агрегацію СВ, їх Са2+- ініційоване злиття з плазматичними мембранами синаптосом або між собою та на стимульоване вивільнення глутамату.

Для зміни вмісту мембранного холестеролу використовували метил-?-циклодекстрин (МЦД). Було підібрано умови вилучення холестеролу з мембранних структур синаптосом, яке залежало від концентрації МЦД, часу інкубації та температури середовища.

Методом лазерно-кореляційної спектроскопії встановлено, що вилучення холестеролу із синаптичних везикул не призводить до зміни розподілу розмірів часток в суспензії. Разом з тим,  кінетика Са2+-стимульованого злиття мембран змінюється зі зміною вмісту холестеролу. Зниження вмісту холестеролу в плазматичних мембранах синаптосом на 8 % призводить до інгібування їх Са2+-залежного злиття з СВ. Але рівень злиття мембран з СВ не відрізнявся від контрольного значення при більш значному видаленні  холестеролу з плазматичних мембран (25 %). Це можливо пояснюється змінами фізичних властивостей ліпідного бішару та/або порушенням функції мембранозв’язаних протеїнів. Зазначимо, що предінкубація синаптосом з МЦД зменшувала стимульоване кальцієм вивільнення глутамату на 32 %.

Відомо, що основна дія антиепілептичних препаратів полягає у впливі на процес синаптичної передачі. Цілком логічно було дослідити дію антиепілептичних препаратів на процес злиття гомотипних мембран СВ. Було виявлено, що етосуксимід, вальпроат натрію та габапентин активують кальцій-стимульоване злиття СВ та діють через протеїни, функціонування яких не залежить від рівню холестеролу в мембрані.

Для збільшення рівню холестеролу в плазматичних мембранах синаптосом був застосований комплекс МЦД:холестерол. За умов збільшення рівню холестеролу на 30 % спостерігається уповільнення кінетики кальцій-стимульованого злиття мембран з СВ в безклітинній системі. Виявлено підвищений рівень холестеролу в мембранах синаптосом головного мозку щурів із діабетом 1 типу та Д3 гіповітамінозом та інгібування процесу останнього етапу екзоцитозу – злиття мембран.

Одержані дані вказують, що концентрація холестеролу в плазмалемі та синаптичних везикулах є важливим фактором регулювання функції мембранних протеїнів, що забезпечують ефективності синаптичної передачі в нервових закінченнях.