Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

Шановні колеги! Науковий семінар Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України  «Актуальні проблеми сучасної біохімії» продовжує свою роботу. 12 червня (вівторок) 2012 р. о 10-30 в Актовій залі Інституту будемо слухати доповідь аспірантки КНУ імені Тараса Шевченка Липової Надії Миколаївни “Унікальні альтернативні сплайс-варіанти 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-1 та -2 у клітинах людини та тварин”. Авторські тези доповіді додаються. Ми будемо раді зустрітися з Вами та Вашими колегами на засіданні нашого семінару. З повагою – С.О.Костерін.


Тема доповіді: “Унікальні альтернативні сплайс-варіанти 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-1 та -2
у клітинах людини та тварин”

Липова Надія Миколаївна, аспірантка КНУ імені Тараса Шевченка
Робота виконана у відділі молекулярної біології Інституту біохімії
ім. О.В. Палладіна НАН України

6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази є важливими регуляторами метаболізму глюкози і процесів проліферації, оскільки вони не лише контролюють активність PFK1, а і активують фосфорилювання глюкози та процеси транскрипції ростових факторів. Відомо багато ізоформ PFKFB, але альтернативні сплайс-варіанти мРНК PFKFB2 були вивчені недостатньо. У зв’язку з цим, метою роботи було виявлення нових альтернативних сплайс-варіантів мРНК PFKFB1 та PFKFB2 у щурів, мишей та людини, а також вивчення їх експресії за умов цукрового діабету та у клітинах гліоми за умов гіпоксії та ішемії.
У результаті проведених досліджень виявлено нові унікальні за своєю структурою альтернативні сплайс-варіанти PFKFB1 та PFKFB2 у тканинах щурів, мишей та клітинах гліоми людини, що мають делеції чи інсерції як у каталітичних доменах, так і у регуляторних ділянках фосфофруктокіназної та фруктозобісфосфатазної частин ензиму. Більшість виявлених альтернативних сплайс-варіантів мРНК PFKFB2 різняться між собою за структурою вставок чи делецій у різних організмів, але функціонально вони подібні, оскільки в результаті альтернативного сплайсингу елімінуються ділянки, відповідальні за прояв кіназної або/і бісфосфатазної активності. Також показано, що експресія мРНК PFKFB2 та її альтернативних сплайс-варіантів порушується в легенях і нирках за умов експериментального цукрового діабету в сторону пригнічення гліколізу, причому значною мірою за рахунок альтернативного сплайсингу.
Встановлено, що рівень експресії мРНК PFKFB1 та PFKFB2, а також їх альтернативних сплайс-варіантів, змінюється за умов гіпоксії і дефіциту глютаміну або глюкози, що імітують деякі ефекти ішемії, причому ці зміни здебільшого залежить від функції ERN1-сигнального шляху стресу ендоплазматичного ретикулуму, який контролює їх експресію. Показано, що для мРНК PFKFB2 характерні добові зміни у рівні експресії у різних органах щурів.
Отримані нами дані розкривають можливі молекулярні механізми різнорівневої регуляції метаболізму глюкози через зміни експресії основних форм PFKFB та її альтернативних сплайс-варіантів.