Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

Шановні колеги, вітаю Вас! В Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України 18-го червня (вівторок) 2013 р. о 10-30 в Актовій залі відбудеться чергове засідання наукового семінару «Актуальні питання сучасної біохімії». Будемо слухати доповідь інженера відділу регуляції проліферації клітин та апоптозу Інституту біології клітини НАН України Сеньків Юлії Василівни “Механізми біологічної дії протипухлинних чинників за умов їхньої доставки у ракові клітини in vitro новими нанорозмірними полімерними носіями”. Традиційно до цього листа додаємо файл із авторськими тезами доповіді. Будемо раді зустрітися з Вами та Вашими колегами на засіданні нашого семінару. З повагою – С.О.Костерін.

 Механізми біологічної дії протипухлинних чинників за умов їхньої доставки у ракові клітини in vitro новими нанорозмірними полімерними носіями

Дисертація інженера відділу регуляції проліферації клітин та апоптозу Інституту біології клітини НАН України Сеньків Юлії Василівни на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. Науковий керівник: чл.-кор. НАН України, д.б.н., проф. Стойка Ростислав Степанович.

Дисертаційна робота Сеньків Ю.В. присвячена дослідженню механізмів підсилення дії протипухлинних чинників за умов їхнього кон’югування з новими нанорозмірними полімерними носіями. У роботі використовували відомий протипухлинний препарат доксорубіцин і новий рутеній-вмісний препарат КР1019, який перебуває на другій стадії клінічних випробувань. Застосування спеціальних носіїв для доставки лікарських препаратів у клітини-мішені може дозволити вирішити цілий ряд проблем, що виникають під час лікування різних важких захворювань, у першу чергу, ракових. Зокрема, це - негативні наслідки неспецифічного впливу ліків на здорові клітини організму, низька чутливість пухлинних клітин до деяких протипухлинних препаратів, використаних у нетоксичній для організму дозі, розвиток резистентності клітин злоякісних пухлин до хіміотерапевтичних чинників, неспецифічне зв’язування препаратів білками сироватки крові та їхня низька розчинність у водному середовищі.

У даній роботі було досліджено ефективність застосування нової нанорозмірної системи доставки ліків у пухлинних клітини, як чутливих, так і резистентних до дії протипухлинних препаратів. Для цього використовували модифікований поліетиленгліколем полімерний носій ВЕП-ГМА, а також ВЕП-ГМА, додатково функціоналізований фосфадитилхоліном. Ці полімерні матеріали були синтезовані на кафедрі органічної хімії Національного університету «Львівська Політехніка». Показано, що як доксорубіцин, так і препарат КР1019, кон’юговані з такими носіями, значно ефективніше, ніж вільні форми цих препаратів, пригнічують проліферацію пухлинних клітин різного походження без зміни біологічних механізмів їхньої дії. Застосування полімерного носія ВЕП-ГМА-ПЕГ дозволило знизити діючу дозу доксорубіцину щонайменше у 10 разів із збереженням антинеопластичного ефекту цього препарату in vitro та in vivo. Це передбачає суттєве зменшення негативних побічних ефектів такої хіміотерапії. Встановлено пришвидшене поглинання пухлинними клітинами використаних протипухлинних чинників у складі транспортного комплексу з носієм, порівняно із поглинанням їхньої вільної форми. Визначені механізми поглинання клітинами таких комплексів препаратів із полімерним носієм, а також механізми, які лежать в основі підвищення ефективності їхньої дії in vitro та in vivo.

Ключові слова: нанорозмірні полімерні носії ліків, доксорубіцин, КР1019, клітини пухлин людини, резистентність клітин до ліків.