Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

Шановні колеги! Науковий семінар «Актуальні проблеми сучасної біохімії» Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу. 10 грудня (вівторок) о 10-30 в Актовій залі будемо слухати доповідь м.н.с. НДЛ біохімії (НДІ біології Дніпропетровського національного університету ім. О.Гончара) Бабій С.О. «Біохімічні маркери функціонального стану нирок у моделях пухлинного росту і тетрахлорметанової інтоксикації щурів». Традиційно до інформаційного листа додаємо авторські тези доповіді. Запрошуємо Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару. З повагою – С.О.Костерін.

 

Біохімічні маркери функціонального стану нирок у моделях пухлинного росту і тетрахлорметанової інтоксикації щурів

Бабій С.О. м.н.с. НДЛ біохімії, НДІ біології Дніпропетровського національного університету ім. О.Гончара

Нирки належать до органів,  які першими реагують на токсичний вплив ксенобіотиків, що пов’язано з їхньою детоксикаційною функцією. Протипухлинні ліки на основі перехідних металів мають виражену нефротоксичну дію, особливо такі препарати як цисплатин. Ці сполуки здатні змінювати редокс-стан клітин, що викликає цитоліз епітеліальних клітин канальців, фібро проліферацію та запалення нирок. Тому існує необхідність пошуку нових або корекції існуючих схем протипухлинної терапії, з меншими токсичними ефектами та посиленням лікувального ефекту. Також відомо, що карцинома Герена та тетрахлорметанова інтоксикація викликають глибокі порушення у функціонуванні нирок. Актуальним питанням сучасної біохімії є пошук сполук, введення яких призводило б до гальмування процесів порушення функціонального стану нирок при канцерогенезі та хімічній інтоксикації. Такі властивості мають кластерні сполуки Ренію, які завдяки наявності почверного зв’язку у структурі молекули, є сильними антиоксидантами. Таким чином, мета полягає у визначені можливого впливу даних сполук на нирки шляхом дослідження біохімічних маркерів функціонального стану нирок щурів у моделях пухлинного росту та тетрахлорметанової інтоксикації.

Проведено аналіз змін концентрації креатиніну в плазмі та сечі, кліренсу креатиніну, відносної реабсорбції води, рівня протеїнурії та ензимурі, а також маркерів оксидативного стресу і активності глутатіонзалежних антиоксидантиних ферментів (глутатіонредуктази, глутатіонпероксидази, глутатіон-S-трансферази) в нирковій тканині щурів

Вперше показано, коригуючий вплив комплексних сполук Ренію на фільтраційну та концентраційну здатність нирок та гальмування деструктивних процесів у нирках, викликаних розвитком пухлини та введенням тетрахлорметаном і цисплатину. Встановлено нормалізуючий вплив сполук Ренію на процеси окиснення білків і перекисного окиснення ліпідів, не залежно від способу введення і структури комплексу. Вперше продемонстровано, що ефективність гальмування процесу перексиного окиснення ліпідів у тканині нирок кластерними сполуками Ренію (від 70% до 95%) залежить від інтенсивності радикальних процесів, викликаних токсикантами; це дозволяє віднести кластерні сполуки Ренію до унікальних ефективних антиоксидантів, що здійснюють свою активність залежно від ступеню інтенсивності радикальних процесів в клітинах нирок.

Проведено аналіз системи тіолового захисту нирок за розвитком пухлини та у моделі тетрахлорметанової інтоксикації. Показано, що розвиток новоутворення, введення тетрахлорметану та цисплатину призводить до зниження концентрації відновленого глутатіону (до 2,7 разів, порівняно з контролем) та дисбаланс ферментативної системи глутатіонового захисту у нирковій тканині; введення сполук Ренію призводило до підвищення концентрації глутатіону (в середньому на 50% у порівнянні з групою щурів-пухлиноносіїв та на 33% у порівнянні з групою тварин, яким вводили тетрахлорметан) у гомогенаті нирок та нормальної роботи ферментативної системи глутатіонового захисту.

Вперше досліджено інтенсивність ензимурії при розвитку карциноми Герена та за введенням тетрахлорметану. Відмічено зростання ?-глутамілтранспептидази в нирковій тканині в усіх дослідних групах до 3,0 разів, а в сечі за розвитку пухлини та введення цисплатину і тетрахлорметану – до 6,5 разів, порівняно з контролем; активність лактатдегідрогенази при розвитку пухлини, введення цисплатину і тетрахлорметану збільшувалось в гомогенаті нирок в 1,5-2,0 рази, а в сечі 1,5-3,0 рази, порівняно з контролем; введення кластерних сполук Ренію знижувало активність ?-глутамілтранспептидази в сечі в середньому в 1,4 рази, порівняно з групою Т8 і в 5,0 разів, порівняно з групою тварин, яким вводили тетрахлорметан, з одночасним збереженням активності лактатдегідрогенази в нирковій тканині і сечі на рівні контрольного значення в обох експериментальних моделях, що свідчить про збереження цілісності клітин проксимального і дистального відділів канальця, що підтверджено гістологічними дослідженнями.

Отримані експериментальні дані свідчать про позитивний коригуючий вплив комплексних сполук Ренію як антиоксидантів з протипухлинними властивостями на антиоксидантний стан, біохімічні маркери функціонального стану нирок та їхню структурну організацію при розвитку пухлини та введені цитостатиків і вказують на доцільність його застосовування в комплексній терапії та корекції ушкодження нирок, що виникають за досліджуваної патології.