Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

УДК 577.112.612.115

 

Е.В. ЛУГОВСЬКОЙ1, Т.А. KОШЕЛЬ1, П.Г. ГРИЦЕНКО1, В.І. КАЛЬЧЕНКО2,

С.О. ЧЕРЕНОК2, Е.О. KОЛЕСНИК2, С.В. КОМІСАРЕНКО1

 

КАЛІКСАРЕНИ, ЯК СПЕЧИФІЧНІ ІНГІБІТОРИ ПОЛІМЕРИЗАЦІЇ ФІБРИНУ

 

1Інститут біохімії ім.. О. В. Палладіна НАН України, Київ; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

2Інститут органічної хімії НАН України, Київ

 

При активації системи зсідання крові утворюється фермент тромбін, який перетворює фібриноген у фібрин дезАА, здатний до спонтанної полімеризації за рахунок міжмолекулярного зв’язування комплементарних сайтів «А» з «а». Надалі відбувається утворення протофібрил, перетворення їх у фібрили та в кінцевому рахунку формується тривимірна сітка фібрину – каркас будь-якого тромбу. В останні роки підвищився інтерес до вивчення впливу каліксаренів на біохімічні процеси оскільки вони здатні впливати на їх перебіг.

Метою нашої роботи було дослідити вплив каліксаренів, здатних утворювати супрамолекулярні комплекси з амінокислотами та пептидами, на полімеризацію фібрину, а також на зсідання плазми крові людини.

Було показано, що каліксарен С-192, який містить чотири залишки метиленбісфосфонової кислоти та його натрієва сіль - С-145, за даними турбідиметричного аналізу специфічно гальмують полімеризацію фібрину з IC50 0,5?10-6 М та 2.5?10-6 M відповідно. Молярне співвідношення каліксарену С-192 до фібрину в середовищі полімеризації при цьому складає 1,7 до 1 відповідно.

 Для виключення можливої інгібуючої дії каліксарену на тромбін чи на сайт зв’язування тромбіну з фібриногеном, було досліджено вплив каліксарену С-192 на полімеризацію мономерного фібрину дезААВВ. Дослід показав, що значення IC50 при цьому складає 1,0?10-6 М, це практично співпадає зі значенням IC50  для цього каліксарену в системі фібриноген-тромбін. Отже, інгібуюча дія каліксарену С-192, здійснюється саме за рахунок його взаємодії з фібрином.

За допомогою трансмісійного електронного мікроскопу встановлено, що каліксарен С-192, інгібує першу стадію полімеризації фібрину – побудову протофібрил з мономерних молекул. За допомогою HPLC, показали утворення комплексу С-192 з синтетичним пептидом Глі-Про-Арг-Про, який імітує центр полімеризації фібрину «А» (Aa17-19), що залучається в процес формування протофібрил. Отже, інгібуючий ефект С-192 відбувається за рахунок блокування вищезгаданого центру.

Для вияснення можливості використання каліксаренів як антитромботичних препаратів було досліджено інгібуючу дію каліксарену C-192 на зсідання плазми крові людини. З досліду отримали, що С-192 вдвічі знижує протромбінове відношення та активований частково тромбопластиновий час в нормальній плазмі крові людини при концентрації С-192 7.0?10-5 M та 1.7?10-5 M відповідно.

Попередні дослідження, проведені на здорових статевозрілих мишах, свідчать, що каліксарен С-192, є сполукою середньої токсичності.

Таким чином, вперше показано, що каліксарен С-192 та його натрієва сіль С-145 є специфічними інгібіторами полімеризації фібрину та зсідання плазми крові. Ці сполуки можуть бути використані як основа для розробки нового класу антитромботичних препаратів.