Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

УДК 577.152.3

С.В. МАРЧЕНКО1,  О.А. НАЗАРЕНКО1, Е.К. КРАСЮК2, О.П. СОЛДАТКІН1

 

ПОТЕНЦІОМЕТРИЧНИЙ БІОСЕНСОР НА ОСНОВІ РЕКОМБІНАНТНОЇ УРЕАЗИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ СЕЧОВИНИ

 

1Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, Київ;

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

2Київський міський науково-практичний центр нефрології та гемодіалізу, Київ

 

                Сечовина – головний і кінцевий продукт обміну білків. Рівень сечовини в крові є найкращим маркером роботи нирок, а її визначення – один з найпоширеніших тестів в рутинній клінічній діагностиці. Нормальний рівень сечовини в крові складає 2,5 – 7,5 мМ. За патофізіологічних умов цей показник  може досягати 100 мМ. При концентрації сечовини 30 мМ хворому необхідно проводити гемодіаліз.

                Як відомо, сечовина також широко розповсюджена в природі, тому її моніторинг є важливим в сільському господарстві, харчовій промисловості та охороні навколишнього середовища.

                Традиційні методи визначення ґрунтуються  на формуванні кольорових комплексів з сечовиною чи  амонієм, що утворюється при гідролізі сечовини уреазою. Такі  методи складні у використанні в зв’язку з цілим комплексом реакцій, на якому оснований аналіз, потребують попередньої пробопідготовки, непридатні для on-line вимірювань.

Методи.Біосенсорні методи на основі рН-чутливих польових транзисторів та іммобілізованої уреази прості, дешеві, точні, дозволяють проводити вимірювання в реальному режимі часу. Але, головним недоліком таких методів є вузький лінійний діапазон визначення сечовини, тому перед вимірюванням  необхідно значно розводити біологічні зразки. Одним із шляхів вирішення даної проблеми є використання конкурентних інгібіторів уреази, наприклад, тетраборату натрію, або більш перспективний та придатний напрям для клінічної діагностики застосування  рекомбінантної уреази [1].

                Дана робота присвячена розробці потенціометричного біосенсора на основі рН-чутливих польових транзисторів та рекомбінантної уреази зі збільшеною Км (200 мМ) з наступною апробацією створеного біосенсора на реальних зразках.

                Результати. В ході роботи відпрацьовані умови іммобілізації рекомбінантного ферменту у насичених парах глутарового альдегіду, підібрано рН-оптимум його роботи, визначено залежність величини відгуку іммобілізованої уреази від буферної ємності та іонної сили. Встановлено нижню межу чутливості розробленого біосенсора, яка складає 0,5 мМ та лінійний динамічний діапазони чутливості - 0,5-15 мМ. Підібрано оптимальні умови визначення сечовини в сироватці крові хворих на ниркову недостатність. Визначено невідому концентрацію сечовини в пробах крові та проведено порівняння з контрольним методом, показано добру кореляцію отриманих даних.

            Висновки. Таким чином, розроблено потенціометричний біосенсор на основі рекомбінантної уреази і показано можливість його використання для контролю вмісту сечовини в сироватці крові хворих на ниркову недостатність.

A.P. Soldatkin, J. Montoriol, W. Sant, C. Martelet, N. Jaffrezic-Renault. A novel urea sensitive biosensor with extended dynamic range based on recombinant urease and ISFETs // Biosensor and Bioelectronics. – 2003. – № 19. – P. 131 – 135.