Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

УДК 577. 161.2 : 612.015.6 

 

В.М. РЯСНИЙ

 

ІМУНОМОДУЛЮЮЧА ДІЯ БІCФОСФОНАТІВ ТА ВІТАМІНУ D3 ЗА УМОВ АЛІМЕНТАРНОГО ОСТЕОПОРОЗУ

 

Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна вул. Леонтовича 9, м. Киів 01601 Україна

Е- mail: Riasniy@ ukr.net

 

В останні роки продемонстрована імуномодулююча дія вітаміну D3 і біфосфонатів, які знаходять широке застосування при патологіях кісткової системи. Відомо, що біологічною активністю володіє гормонально-активна форма вітаміну D3  1,25(ОН)2D3, рецептори до якої знайдено в більшості типів імунних клітин. Імуномодулююча роль бісфосфонатів  на імунну систему залишається недостатньо з’ясованою. Вважають, що одним з механізмів впливу  бісфосфонатів на імунну систему є їх здатність зменшувати концентрацію вільного кальцію, який є регулятором процесів росту та диференціації імунокомпетентних клітин.

 Метою даної роботи було дослідити синергічну дію  вітаміну D3 та різних форм бісфосфонатів  за умов аліментарного остеопорозу.

Всі досліди проводили на самках щурів лінії Wistar, яких утримували на експериментальній дієті, що зумовлює розвиток остеопорозу. Тваринам з ознаками остеопорозу протягом 1 місяця вводили вітамін D3  та бісфосфонати – алендронова кислота  та дигідрат динатрієвої солі метиленбісфосфонової кислоти (МБФК), а також комбінації вітаміну та бісфосфанатів.

Фагоцитарну активність досліджували за допомогою тест-набору PHAGOTEST. Рівень імуноглобулінів визначали імуноферментативно у сироватці крові щурів.

Отримані дані свідчать, що за умов аліментарного остеопорозу фагоцитарна активність  гранулоцитів зменшується в 1,6 рази. Введення вітаміну D3 призводить до збільшення цього показнику в 1,5 рази, відносно остеопорозу. Фагоцитарна активність не суттєво зростала у тварин, яким вводили МБФК та алендронат. Однак, рівень активних гранулоцитів, яким комбіновано вводили холекальцитріол та МБФК нормалізувався. У тварин, які разом з вітаміном D3 отримували інший бісфосфонат – алендронат, нормалізації фагоцитарної активності не спостерігається.  

Дослідження гуморальної ланки імунітету за остеопорозу показало незначне зниження рівня сироваткового IgG. При сумісному додаванні  вітаміну D3 та бісфосфонатів спостерігається підвищення його рівня у порівнянні з остеопорозом.

Дослідження сироваткового ІgА показало суттєве, більш ніж удвічі, зниження рівня даного імуноглобуліну при аліментарному остеопорозі. Введення вітаміну D3 до істотних змін цього показника не призводило. В той же час рівень сироваткового ІgА збільшувався в 1,5 та в 1,9 рази у групах тварин, які відповідно отримували МБФК та алендронат у порівнянні з остеопорозом. Сумісне введення вітаміну та різних форм бісфосфонатів кардинально не позначалось на рівні досліджуваного імуноглобуліну.

 Отримані результати свідчать, що за умов аліментарного остеопорозу відбувається пригнічення функціональної активності фагоцитуючих клітин крові та порушення гуморальної ланки імунітету. Показано імуномодулюючу дію вітаміну D3 та  бісфосфонатів за умов аліментарного остеопорозу.