Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

УДК 579.222

О.О. ТІГУНОВА, А.Ф. ТКАЧЕНКО, Н.Е. БЕЙКО, А.І. ХОМЕНКО, С.М. ШУЛЬГА

 

БІОСИНТЕЗ ТРЕОНІНУ ДРІЖДЖАМИ CANDIDA UTILIS Л-3

ДУ «Інститут харчової біотехнології та геноміки» НАН України, м.Київ

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

При відборі мікроорганізмів – продуцентів амінокислот, перш за все, необхідно знайти серед великої кількості культур ті організми, які володіють підвищеним синтезом необхідних амінокислот.

Для одержання ефективного продуценту треоніну проведено скрінінг культур мікроорганізмів – представників різних видів за ознакою «якісній склад продукуємих амінокислот». Проведені дослідження показали, що мікроорганізми суттєво різняться, як за кількістю продукуємих амінокислот так і за якісним їх складом. За результатами дослідження якісного складу амінокислот різних видів мікроорганізмів з  «Колекції штамів мікроорганізмів та ліній рослин для харчової і сільськогосподарської біотехнології» Інституту харчової біотехнології і геноміки НАН України для подальших досліджень відібрано дріжджі Candida utilis Л-3, як продуцент L-треоніну.

Загальновідомо, що умови культивування та склад поживного середовища впливає на кількісний і якісний склад амінокислот.

Характер вуглеводу в середовищі, додавання вітамінів та інших біологічно активних речовин зменшує або збільшує кількість амінокислот.

Проведені дослідження з впливу джерела вуглецю на синтез треоніну. Продуцент вирощували на середовищах, що містять тільки одне джерело вуглецю (глюкоза, сахароза, арабіноза, етиловий спирт і оцтова кислота). Ці джерела в тих чи інших співвідношеннях містяться в сільськогосподарських рослинних відходах.  Білок дріжджів, одержаний на середовищі з глюкозою був значно багатший на треонін в порівнянні з білком дріжджів, вирощених на сахарозі. Культура, що вирощувалась на оцтовій кислоті і етиловому спирті, в якості джерела вуглецю, також містила всі життєво необхідні амінокислоти, але накопичувала меншу кількість треоніну, відповідно 1,25% і 1,32%.

Встановлено, що при недостачі в середовищі вітамінів: нікотинової кислоти, біотину та пантотенової кислоти або одного з них, ріст дріжджів не призупиняється, але відбуваються зміни в кількісному та якісному складі амінокислот. Пантотенова кислота відіграє особливо важливу роль у синтезі амінокислот і впливає на їх кількісне співвідношення. Синтез треоніну (накопичення) на середовищі з пантотенової кислотою склав 3,5 % до сухої маси дріжджів проти 1,8% без додавання пантотенової кислоти.

Для збільшення накопичення треоніну було проведено пошук оптимальних умов культивування і стимуляторів, які підвищували б ефективність синтезу треоніну. Проведеними дослідженнями встановлено, що для підвищення ефективності синтезу треоніну необхідно культивувати продуцент за температури 350С, активної кислотності середовища рН 4,8-5,2 та аерацією 11 г О2/л/год.

Таким чином доведено, що синтез треоніну можна підвищувати за допомогою змін умов культивування.