Оберіть свою мову

Телефонний довідник(Оновлена версія за 2025р.)

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian Bulgarian Czech Danish English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Polish Portuguese Romanian Slovak Slovenian Spanish Turkish
 

fasadn32

ІНСТИТУТ БІОХІМІЇ ІМ. О.В. ПАЛЛАДІНА НАН УКРАЇНИ

 Адреса: Київ-ГСП, вул. Леонтовича, 9; тел.: (044) 234 59 74;факс: (044) 279 63 65; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

КОРОТКА ДОВІДКА

Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна Національної академії наук України (сучасна назва інституту) заснований у Харкові в 1925 р. з ініціативи та за безпосередньої участі професора (у майбутньому всесвітньо відомого академіка) Олександра Володимировича Палладіна як Український біохемічний інститут Народного Комісаріату освіти УРСР (протокол № 44 засідання Президії Укрнауки від 10 жовтня 1925 р. – ЦДАЖР УРСР, Ф. 165, оп. 5, спр. 720, арк.. 33, 34, 37). Офіційне відкриття його відбулося 9 листопада 1925 р. Інститут працював на основі “Положення про “Український біохемічний інститут”, затвердженого Комісією НКО УРСР ще 9 червня 1925 р.

Директором інституту від дня його заснування до лютого 1969 року був Олександр Володимирович Палладін, а потім його було призначено Почесним директором, яким він і залишався до дня своєї смерті 6 грудня 1972 р. Надалі директорами інституту були: з лютого 1969 до лютого 1972 р. — академік АН УРСР Володимир Олександрович Бєліцер, з лютого 1972 до лютого 1977 р. – академік АН УРСР Максим Федотович Гулий, з березня 1977 до грудня 1988 р. – акад. АН УРСР Валерій Казимирович Лішко, з березня 1989 до жовтня 1992 р. – акад. АН УРСР Сергій  Васильович Комісаренко, із січня 1993 до травня 1998 р. – чл.-кор. НАН України Георгій Вікторович Донченко. У травні 1998 р. після повернення із закордонного відрядження інститут знову очолив С. В. Комісаренко.

Штат інституту на час його відкриття складався з директора, двох наукових співробітників, дев’яти аспірантів, одного служника і одного рахівника. Наукові дослідження цього невеликого наукового колективу були досить різноплановими, а за одержаними результатами – вельми плідними.

У грудні 1931 р. Український біохемічний інститут Народного Комісаріату освіти УРСР було переведено з Харкова до Києва і включено до складу Академії наук УРСР під назвою Інститут біохімії АН УРСР. Спочатку його співробітники працювали у приміщеннях різних установ, аж поки у 1935 р. інститут не перебазувався до власного будинку на вулиці Леонтовича, 9, який і зараз є головним корпусом цієї установи.

На початок 2025 року загальна чисельність співробітників інституту становить 278 осіб, в тому числі  126 – наукових співробітників, з яких 22  - доктори наук, серед них: 2 – академіки і  3 – член-кореспонденти НАН України та 70 – кандидати наук і доктори філософії.

До структури Інституту входять 10 наукових відділів: молекулярної імунології (керівник – д.б.н., академік НАН та АМН України С.В .Комісаренко),; нейрохімії (керівник – д.б.н., проф. Т.О. Борисова); біохімії м’язів (керівник – д.б.н., академік НАНУ С.О .Костерін); структури і функції білка (керівник – д.б.н., проф. В.О. Чернишенко); біохімії вітамінів і коензимів (керівник – д.б.н., проф. М.М. Великий); хімії і біохімії ферментів (керівник - д.б.н., проф. А.О. Тихомиров); сигнальних механізмів клітини (керівник - д.б.н., проф. Л.Б. Дробот); біохімії ліпідів (керівник – к.б.н. Г.В. Косякова); молекулярної біології (керівник – д.б.н., чл.-кор. НАН України О.Г. Мінченко); науково-інформаційних та інноваційних досліджень (керівник – к.б.н., ст.н.сп. В.М. Данилова), а також відділ аспірантури і докторантури (керівник к.б.н. А.В. Хоменко) і випускова кафедра закладу вищої освіти ІБХ (керівникд.б.н. Л.Г. Бабіч).

У складі відділу молекулярної імунології функціонують три лабораторії: лабораторія імунобіології (зав. лаб -  д.б.н. Д.В. Колибо); лабораторія імунології клітинних рецепторів (.т.в.о. зав. лаб.- к.б.н. О.Ю Лихмус), лабораторія дистанційної освіти з біобезпеки та біозахисту, яку створено на  основі гранту ЄС та ОБСЄ.

До складу відділу науково-інформаційних та інноваційних досліджень входять такі  підструктури, як:  сектор з питань трансферу технологій, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності;  редакція наукового журналу “The Ukrainian Biochemical Journal“; редакція наукового журналу ”Biotechnologia Acta“; наукова бібліотека; Меморіальний музей О.В. Палладіна.

В Інституті функціонують спеціалізовані наукові центри: Центр колективного користування приладами, Випробувально-біологічний центр (ВБЦ),  а також загальноінститутські науково-технічні та науково-допоміжні підрозділи: відділ кадрів; відділ бухгалтерського обліку і звітності; постійний тендерний комітет; віварій дослідних тварин; відділ матеріально-технічного постачання, експлуатаційно-технічний відділ; господарче обслуговування;. охорона тощо

Науково-дослідні роботи, прикладні роботи і розробки за основною тематикою (тематичним планом науково-дослідних робіт, які фінансуються Національною академією наук України з держбюджетних коштів) та за додатковими проєктами, завданнями і грантами виконуються за такими трьома головними науковими напрямами, затвердженими Президією НАН України:

  • дослідження структури, фізико-хімічних властивостей і біологічних функцій складних білкових та надмолекулярних систем;
  • вивчення молекулярної організації метаболічних процесів та механізмів їх регуляції біологічно активними речовинами;
  • розробка біотехнологій та нанобіотехнологій для медицини, сільського господарства, екології та промисловості,

ІБХ є консультативним органом для РНБО України та МЗС України з питань біобезпеки та біозахисту; він є також організатором та ключовою установою у створенні біомедичного кластеру НАН України із впровадження сучасних біотехнологій для медицини, сільського господарства та екології України.

Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відповідає критеріям, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.01.2023 р. №76, підпункти 4,5, пункту 2 Порядку та критеріїв: Його визнано критично важливим для функціонування економіки та життєдіяльності населення в особливий період (Наказ МОН України від 11.10.23 р. №1233).

З часу заснування Інституту біохімії і донині його співробітники беруть активну участь у вихованні наукової зміни на всіх етапах:  від навчання учнівської і студентської молоді до підготовки фахівців високої кваліфікації — кандидатів і докторів наук. На базі Інституту працює Спеціалізована вчена рада, яка приймає до захисту дисертації на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата біологічних наук зі спеціальностей «Біохімія» і «Біотехнологія».

Для координації роботи з науковою молоддю при Вченій раді працює постійно діюча комісія (голова – заст. директора з наукової роботи акад, НАН України  С.О.Костерін) та Рада молодих вчених Інституту (голова ради – к.б.н. Т.А. Яценко).

На базі Інституту з 2023 р. успішно працює щомісячний Міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук  «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології» (засновник і керівник  – акад. НАН України Сергій Костерін), а з 1998 р.- регулярно працює науковий семінар «Актуальні проблеми біохімії тварини і людини», на якому розглядаються актуальні питання молекулярної біології, біофізики та найважливіших суміжних наукових проблем, апробуються кандидатські та докторські дисертації (керівник  – акад. НАН України С.О. Костерін.

З метою подальшого пошуку, підтримки та навчання обдарованої і талановитої учнівської молоді, виховання майбутніх наукових кадрів та в плані виконання Постанови Президії НАН України № 11 від 21.01.2004 р. «Про допомогу установ НАН України Київському територіальному відділенню Малої академії наук України (Київській МАН «Дослідник) в Інституті працює Університет юних біохіміків з  Лекторієм “Передові рубежі біології” (ректор – академік НАН України С.В. Комісаренко, куратор – к.б.н. В.І. Назаренко).

Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України є базовою установою  науково-навчальної структури – ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ (Реєстраційний номер ЗВО (ВСП ЗВО) у ЄДЕБО 3550); має ліцензію МОН України на провадження освітньої діяльності  на третьому освітньо-науковому рівні за спеціальністю 091 – біологія з ліцензійним обсягом 15 осіб. Отже, ІБХ проводить  підготовку докторів філософії третього освітньо-наукового рівня. Відповідальною за реалізацію освітньої діяльності є Випускова кафедра «Біологія» ІБХ, до складу якої входять наукові співробітники, які викладають дисципліни освітньо-наукової програми (ОП). Гарантом освітньо-наукової програми Біологія та біохімія третього освітньо-наукового рівня вищої освіти і підготовки докторів філософії зі спеціальності 091 Біологія та біохімія Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України призначено д.б.н. В.О. Чернишенка (Наказ № 41-а від 05.11.2024 р.).

На базі Інституту працює Українське біохімічне товариство, яке є рівноправним членом Федерації Європейських Біохімічних тТвариств (FEBS) та Міжнародного союзу Біохіміків та Молекулярних Біологів (IUBMB.

 

Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України є членом Асоціації з регіональної кооперації зі здоров’я, науки та технологій (RЕCOOP HST), яка об'єднує кілька інститутів Західної та Східної Європи з метою накопичення інноваційних біотехнологій на регіональному рівні та виходу на глобальний ринок. Інститут включено до складу Дослідницького центру Асоціації (Cedars-Sinai Medical Center - RЕCOOP HST Research Association).

 

Інститут видає два наукові часописи – «Український біохімічний журнал», який було засновано О.В. Палладіним у 1926 році під назвою «Наукові записки українського біохемічного інституту» (тепер має назву “Ukrainian Biochemical Journal”), та з 2008 року – журнал «Біотехнологія» (тепер – “Biotechnologia Acta”). Головний редактор обох часописів – С.В. Комісаренко.

Одним із найстаріших підрозділів інституту є наукова бібліотека, яка працює з 1925 року ( з 2023 р.завідувачка – О.І. Войцехівська). Бібліотека має унікальний та досить великий фонд вітчизняної і зарубіжної періодики, монографій, довідкової літератури з біохімії і низки суміжних наук — фізіології, молекулярної біології, біофізики, медицини, імунології, фармакології, а також численних енциклопедичних видань. Наукова бібліотека бере активну участь у популяризації науки і наукових досягнень ІБХ, здійснюючи зв’язок Інституту з Президією НАН України; вона є координатором роботи з питань наукометрії.

При Інституті біохімії працює Меморіальний музей О. В. Палладіна (куратор – к.б.н. В.І. Назаренко) створено у 1973 p. згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР. Експонати музею висвітлюють життєвий шлях, наукову, науково-організаційну, педагогічну і громадську діяльність засновника інституту та відомої у світі української школи функціональної біохімії Олександра Володимировича Палладіна. Як філія Державного музею історії м. Києва Меморіальний музей О.В. Палладіна фактично є центром вивчення і пропаганди історії біохімічної науки в Україні; він залучений (10-03-2017) до проекту «Музейний портал. На його ресурсі всі бажаючі можуть здійснити унікальний віртуальний тур Меморіальним музеєм О.В. Палладіна: http://museum-portal.com/ua/museum/memorial-museum-of-ovpalladin.

За 100 років своєї історії Інститут зробив значний внесок у скарбницю досягнень світової біохімічної науки. Національним надбанням стали доробки наукових шкіл видатних учених, фундаторів найважливіших напрямів біохімії – академіків О.В. Палладіна, Д.Л. Фердмана, Р.В. Чаговця, М.Ф. Гулого, В.О. Бєліцера, С.В. Комісаренка та багатьох інших.

За цей період співробітниками Інституту одержано понад 400 авторських свідоцтв і патентів, отримано низку принципово нових результатів, які сприяють створенню нових біотехнологій, способів хімічної модифікації біологічно активних речовин, розробці тестів для вдосконалення діагностики і лікування різних захворювань. Серед них слід назвати деякі з них, зокрема: засіб зупинення кровотечі та прискорення загоєння ран «ВІКАСОЛ»; білкові кровозамінники (БК-8) та білкові препарати системи зсідання крові (фактори VІІІ і ІХ); протипухлинний препарат «МЕБІФОН»; антиалкогольний препарат «МЕДИХРОНАЛ»; вітамінно-мінеральні комплекси з вітаміном D3 для лікування остеопорозу і кісткової системи в цілому: «ВІДЕЇН», «ВІТАМІН D3-E білковий комплекс»«ВІТАМІН D3-E білковий комплекс» (унікальний лікувально-профілактичний препарат вітаміну D3), препарат для підвищення життєстійкості організму «МЕТОВІТАН» тощо; тест-системи для діагностики загрози тромбоутворення, імунодіагностичні тест-системи для скринінгу протидифтерійного імунітету та захворювання на туберкульоз, набори високоефективних добавок до кормів сільськогосподарських тварин тощо. Одержано низку принципово нових результатів, що сприяють створенню сучасних біотехнологій, зокрема нанобіотехнологій, розробленню аналітичних приладів нового покоління біосенсорів, способів хімічної модифікації біологічно активних речовин природного походження, розробленню тестів для вдосконалення діагностики і лікування різних захворювань людини.

За останні роки в рамках цільової науково-технічної програми оборонних досліджень НАН України В інституті розроблено нові фармакотерапевтичні засоби для корекції посттравматичного стресового розладу: АЛЬФАКОГНІТИН – засіб для покращення когнітивних функцій у людини та «НОРМАНСЕ» (NORMANSE) – препарат для усунення нейрозапалення та відновлення цілісності гематоенцефалічного бар’єру, а також низку високоефективних кровоспинних і ранозагоювальних засобів таких як: КАРБОГЕМОСТАТ, КОЛМАТЕК тощо. Створено унікальну колекцію гібридом — продуцентів моноклональних антитіл для діагностики системи гемостазу, туберкульозу, діабету, кашлюка та деяких інших захворювань. Науковий об’єкт Інституту біохімії імені О.В. Палладіна НАН України "Колекція рекомбінантних антитіл людини та гібридом-продуцентів моноклональних антитіл» становить національне надбання (Розпорядження КМУ від 28 січня 2015 р. № 59-р),  науковий керівник – д.б.н.  Д.В. Колибо. Колекція має винятково важливе значення для подальшого розвитку фундаментальних і прикладних напрямків біології та медицини, а також відкриває широкі можливості для розвитку біотехнології антитіл не лише в Інституті біохімії, а й в інших наукових установах України

За значний внесок у розвиток фундаментальних біохімічних досліджень, підготовку наукових кадрів, розробку низки технологій одержання нових лікарських препаратів і біологічно активних речовин, а також тестів для вдосконалення діагностики і лікування різних захворювань багатьох співробітників Інституту було відзначено державними нагородами різного гатунку. Особливо вагомими серед них є звання Героя соціалістичної праці (академік О.В. Палладін), звання Героя України (академік  М.Ф. Гулий), кавалер ордена Свободи (академік С.В. Комісаренко). Співробітниками Інституту одержано 18 Державних премій СРСР та УРСР/України та багато академічних відзнак і  премій, зокрема: «За видатні досягнення у галузі молекулярної імунології» академіку НАН України С. В. Комісаренку присуджено найвищу нагороду НАН України – Золоту медаль імені В. І. Вернадського; премію ім. О.В. Палладіна НАН України одержали 22; премію ім.І.І. Мечнікова НАН України2, премію ім. академіка П.Г. Костюка НАН України– 3 науковці інституту.

Почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки УРСР/України» присвоєно десяти  вченим Інституту тощо.

 

Інститут біохімії зберігає в академічній природничій науці найкращі традиції, започатковані корифеями вітчизняної біохімії — академіком О.В. Палладіним та його найближчими послідовниками, які заклали основи для розвитку біохімії в новому ХХІ ст., і є сьогодні загальновизнаним лідером у своїй галузі.