Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

 Vinogradova

Виноградова, Р.П. Біохімія та генетика білків пріонів, збудників губкоподібних енцефалопатій / Р.П. Виноградова, Г.Д. Бердишев, С.В. Верьовка. - К.: Фітосоціоцентр, 2000. - 56 с.

       В учбовому посібнику наведені відомості відносно всіх основних аспектів проблем пріонів – їх історії відкриття, генетику, структуру, молекулярну організацію, механізми дії збудника, характеристику пріонних захворювань у людей і тварин, соціальну небезпеку, а також попередження зараження пріонами населення України.

 

Холодова, Ю.Д. Біоорганічна хімія: посібник для вузів / Ю.Д. Холодова, О.Я. Шатурський. - К.: Альфа-Прінт, 2000. - 268 с.

   Викладено основні відомості щодо структури й функції біоорганічних молекул – пептидів, білків, в тому числі ферментів, нуклеїнових кислот, вуглеводів, ліпідів, низькомолекулярних біорегуляторів, а також біомембран, що відіграють виключно важливу роль у процесах життєдіяльності.

 

Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна Національної академії наук України: наукове видання /гол. ред. С.В.  Комісаренко. - К.: ПП "Альфа-Принт", 2000. - 32 с.

   «Брошура присвячена нашому інституту, історії  його заснування та розвитку, досягненням та науковим проблемам, які розробляються нашими вченими.  Її завдання – дати лише загальне уявлення про діяльність Інституту біохімії і його підрозділів».

 prirodnie

          Природные антиоксиданты (биотехнологические, биологические и медицинские аспекты) /  Л. В. Кричковская, Г. В. Донченко, С. И. Чернышев и др. - Харьков : ОАО "Модель Вселенной", 2001. - 376 с.

   Освещена роль антиоксидантов в онтогенезе, рассмотрены возможности коррекции свободно-радикальных реакций при патологических состояниях. Особое внимание уделено <$Ebeta>-каротину. Описаны возможности стабилизации микробиологического каротина от деструктивного разрушения с сохранением его биологической активности в различных лекарственных формах и пищевых продуктах. Проанализирована роль свободно-радикального окисления в процессе жизнедеятельности организма.

 

 

Гулий, М.Ф. Метаболічні порушення при алкоголізмі та наркоманії і їх корекція (лікування) у людей / М.Ф. Гулий. - К.: Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, 2001. - 22 с.

    Розглянуто метаболічні основи алкогольної та наркотичної залежностей і шляхи їх виникнення. Проаналізовано психічні розлади, які виникають внаслідок алкоголізму та наркоманії. Доведено, що хвороби супроводжуються глибокими порушеннями обміну речовин і це завжди призводить до зниження анаболічних і значного підвищення катаболічних процесів обміну. Лікування хвороб спрямоване на усунення порушень і приведення до норми розладнаного обміну речовин. Розроблено препарати для лікування алкоголізму та наркоманії, які складаються з декількох компонентів, причому, всі вони - нормальні метаболіти, що беруть участь в обміні речовини здорового організму та спрямовані на корекцію порушеного обміну речовин, цілком фізіологічні та не мають шкідливої дії на організм.

 

 

 

 metodposibnik

 

Методичний посібник з визначення якості води: методичний посібник / ред. В.І. Назаренко. - К., 2002. - 51 с. - (Навчальні матеріали).

   У посібнику наводяться методичні рекомендації щодо постановки дослідів, передбачених науково-освітньою програмою з екології «Міжнародний Інститут Води», яка є похідним українсько-американського освітнього проекту «Вчителі та учні досліджують рослини в космосі», прийнятого до виконання у січні 1996 р. Програма МІВ виконується на базі Національного еколого-натуралістичного цетру учнівської молоді Міністерства освіти та науки України, Київського Палацу дітей та юнацтва, територіальних відділень МАН України за підтримки Національної Академії наук і Національного Космічного агентства України та Національного Агенства з аеронавтики і космосу США. Завданням програми є дослідження екологічного стану відкритих водоймищ України, здійснення контролю, проведення природоохоронних заходів з метою покращення довкілля, а також підвищення екологічної грамотності учнівської молоді.

 

 

 skokmv

 

Скок, М.В. Основи імунології: курс лекцій / М.В. Скок; рец. С.В.  Комісаренко, В.К. Позур. - К.: Фітосоціоцентр, 2002. - 152 с. - ISBN: 966-7938-81-6.

   «Курс імунології, що знаходиться перед Вами, був започаткований в 1995 році і доповнювався на основі сучасної наукової літератури, тому інформація, що міститься в ньому, загалом відповідає стану на 2000 рік. На протязі п’ятнадцяти лекцій ми з Вами будемо знайомитися з будовою і принципами функціонування імунної системи. Ми почнемо із будови молекул, які розпізнаються (антигени) і розпізнають (антитіла), потім перейдемо до клітин, що виконують імунне розпізнання, вивчимо, як вони розвиваються, впізнають антиген і відповідають на нього. Далі ми дізнаємося, як ці клітини організовані в органи і тканини і як вони рухаються по організму. І, нарешті, на основі цих знань ми зрозуміємо, як імунна система реагує на зовнішні втручання і підтримує індивідуальність власного організму».

 

 

 

 levchenko

Ветеринарна клінічна біохімія: підручник / В.І. Левченко, В.В. Влізло, І.П.Кондрахін, Д.О.Мельничук, Л.І.Апуховська; ред. В.І. Левченко,  В.Л. Галяс. - Біла Церква: Білоцерківський держ. аграр. ун-т, 2002. - 400 с.- ISBN 966-7417-40-9 

   У підручнику висвітлені питання загальної клінічної біохімії та клінічної біохімії при патології окремих органів і систем. Для студентів факультетів ветеринарної медицини вищих навчальних аграрних закладів, практичних фахівців ветеринарної медицини, аспірантів.

 metodosnov

Методичні основи гідробіологічних досліджень водних екосистем: посіб. для старшокл. та студ. / За ред. В.І. Назаренко.– К.: Прінт Квік, 2002.– 52 с.

   У посібнику наводяться методичні рекомендації щодо постановки дослідів, передбачених науково-освітньою програмою з екології «Міжнародний Інститут Води», яка є похідним українсько-американського освітнього проекту «Вчителі та учні досліджують рослини в космосі», прийнятого до виконання у січні 1996 р. . Програма МІВ виконується на базі Національного еколого-натуралістичного цетру учнівської молоді Міністерства освіти та науки України, Київського Палацу дітей та юнацтва, територіальних відділень МАН України за підтримки Національної Академії наук і Національного Космічного агентства України та Національного Агенства з аеронавтики і космосу США. Завданням програми є дослідження екологічного стану відкритих водоймищ України, здійснення контролю, проведення природоохоронних заходів з метою покращення довкілля, а також підвищення екологічної грамотності учнівської молоді.

 kucherenko

Біохімія: підручник / М.Е. Кучеренко, М.Д. Курський, Р.П. Виноградова; рец. Я В. Бєлік. - К.: ВПЦ "Київський університет", 2002. – 481с. - ISBN: 966-594-334-0

   Підручник є другим доповненим і переробленим виданням з курсу «Біохімія». У ньому висвітлено сучасні уявлення про структуру, властивості, обмін і біологічну роль білків, нуклеїнових кислот, вуглеводів, ліпідів та інших біологічно важливих сполук у живих організмах. Розглянуто структуру та властивості біологічних мембран, наведено новітні дані про шляхи регуляції обміну речовин і перетворення енергії у клітині та організмі в цілому. Для студентів біологічних, медичних і ветеринарних спеціальностей вищих навчальних закладів.

 struktura

Старикович, Л.С.Структура та функції ферментів: текст лекцій / Л.С. Старикович, М.М. Великий. - Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2002. - 233 с.

    Наведено загальну характеристику ферментів, визначено їх властивості, запропоновано класифікацію та методи виділення, очищення та визначення активності. Встановлено принципи будови та специфічність дії ензимів. Розкрито сутність загальних понять ферментативної кінетики, показано особливості перебігу реакційних процесів за участю кількох субстратів. З'ясовано вплив pH, температури та тиску на швидкість ферментативних реакцій. Розглянуто основні підходи щодо практичного дослідження ферментів, показано залежність їх активності від концентарції самого ферменту, субстратів, температури, pH, активаторів та інгібіторів. Визначено функції піридоксалевих сполук та описано основні типи реакцій за участю піридоксальфосфату. Досліджено механізми дії ензимів та алостеричні ефекти. Проаналізовано особливості утворення множинних молекулярних форм ферментів, встановлено їх біологічне значення. Охарактеризовано окисно-відновні процеси у живій клітині, визначено функції металів у ферментативних реакціях.

 lugovskoy

Луговской, Э.В. Молекулярные механизмы образования фибрина и фибринолиза: Физико-химический и иммунохимический анализ / Э.В. Луговской; отв. ред. С.В. Комиссаренко. - К.: Наукова думка, 2003. - 224 с.

  Описано будову і властивості фібриногену та основних функціонально зв’язаних із ним білків:(про)тромбіну, фактораXIII(a) іплазмін(оген)у. Висвітлено молекулярні перетворення, що є основою трансформування фібриногену у фібрин та утворення розчинних і нерозчинних форм фібрину. Монографія містить детальну інформацію про механізми усіх стадій полімеризації фібрину з утворенням тривимірної сітки та її стабілізації факторомXIII. Відбито роль іонів кальцію в цих процесах. Дано інформацію про фібринолітичну систему, в якій коротко описано плазміноген, його активатори й інгібітори та процеси перетворення плазміногену на плазмін. Розглянуто процес послідовного руйнування фібрину плазміном, описано продукти деградації фібрину, їх роль у вивченні механізмів полімеризації фібрину та діагностиці різних захворювань. Описано використання моноклональних антитіл як молекулярних зондів для вивчення механізмів полімеризації фібрину. Монографія вміщує результати досліджень, виконаних у провідних закордонних лабораторіях, і досліджень, виконаних з участю автора та інших співробітників Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна.

 strukturai

Структура і біологічна активність бактеріальних біополімерів: монографія / Д. В. Колибо, С.В. Комісаренко, С.І. Романюк [та ін.]; ред. В.К. Позур. - К.: ВПЦ"Київський університет", 2003. - 305 с.-  ISBN 966-594-464-9

   Узагальнено й проаналізовано матеріали досліджень останніх років будови і біологічної активності різних біополімерів (пластівцевоутворюючого фактора, тейхоєвих кислот, ЛПС, адгезинів, токсинів, лектинів) грам позитивних і грам негативних бактерій. Розраховано на мікробіологів, імунологів, біохіміків та клініцистів

 biotechn

Биотехнология каротина : Селекция. Синтез. Биохимия. Экология. Применение в медицине, животноводстве / Л. В. Кричковская, И. С. Кунщикова, В. П. Мартыновский, Г. В. Донченко, Е. А. Кунщикова. - Х. : Модель Вселенной, 2003. - 288 c.  ISBN: 966-7875-23-7.

    В монографии приведена история развития технологии получения микробиологического каротина на основе мукорового микрогриба Blakeslea trispora а также других микроорганизмов; методы селекции новых штаммов продуцента каротина; исследования биологически активных веществ биомассы микрогриба; способы увеличения выхода биомассы, каротиногенеза, регуляции выхода липидов, применение каротина и продуктов на его основе в сельском хозяйстве и медицине

 Slovnik

Бабенюк, Ю.Д. Словник біохімічних термінів (На допомогу заочному навчанню) / Ю.Д. Бабенюк, Л.К. Баньковська; рец. Р.П.  Виноградова. - К.: Фітосоціоцентр, 2003. - 30 с.

 sentromb

Тромбоэмболические осложнения в акушерстве и гинекологии / А.Я. Сенчук, Б.М. Венцковский, Т.Н. Платонова, А.Н. Савчук. -К.: Макком, 2003. -360 с.  ISBN: 966-8548-00-0.

    В монографии представлены основные сведения по физиологии и патологии системы гемостаза в акушерстве и гинекологии при тромбофилиях. Описаны клинические синдромы, особенности течения и ведения беременности, родов, послеродового и послеоперационного периодов у женщин с патологией гемостаза. Приведены современные методы диагностики, профилактики и лечения тромбофилических состояний на фоне акушерской и гинекологической патологии. Для врачей акушеров-гинекологов, анестезиологов-реаниматологов, врачей факультетов последипломного образования, врачей-интернов и студентов старших курсов медицинских вузов

 suprfhis

Фізика функціонування білків: навч. посібник / А.Д. Супрун, В.М. Данилова,  Ю.І. Прилуцький, А.М. Шут. - К.: Шлях, 2004. - 90 с. ISBN: 966-650-137-8

   Розглянуто основні особливості будови білкової молекули, її структурну організацію та функціонування, а також сформульовано її фізичну модель. В рамках цієї моделі з використанням квантово-механічних методів розглянуто механізми засвоєння білковою молекулою енергії гідролізу АТФ та її конформаційного відгуку на це збудження. Базуючись на сучасних уявленнях про механізми скорочення скелетного м’язу, а також загальних принципах статистичної фізики викладена сучасна теорія скорочення скелетного м’язу.

 mchitryan

Мхітарян, Л.С. Окислювальний стрес: механізми розвитку і роль в патології / Л.С. Мхітарян, О.Б. Кучменко. - К.: Вид-во Нац. пед.  ун-ту ім. Н.П. Драгоманова, 2004. - 223 с. ISBN: 966-660-154-0

   В монографії зроблена спроба аналізу і узагальнення кількості мате­ріалу по вивченню про- і антиоксидантних систем організму у фізіологічних умовах і механізмів формування окислювального стресу як універсальної ланки розвитку різноманітних фізіологічних (адаптаційно-пристосувальних, процесів старіння) і патологічних станів: запальних захворювань, атеро­склерозу і ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби та ін.

 AcadGul

Академік Максим Федотович Гулий: До 100-річчя від дня народження: науково-інформаційне видання / НАН України, Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України; ред. С. В.  Комісаренко. - К., 2005. - 159 с.

   В книзі висвітлено основні етапи життя, науково-організаційної та громадської діяльності відомого вченого-біохіміка, академіка НАН України Максима Федотовича Гулого. Наведено повний хронологічний перелік наукових праць М. Ф. Гулого - автора і співавтора численних статей, монографій, оглядів, авторських свідоцтв і патентів.

 ibch05

Інститут біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України - 80 (1925-2005): До 120-річчя академіка О.В.Палладіна: наук.-інформ. вид. / НАН України; відп. ред. С.В.  Комісаренко. - К.: Альфа-Прайм, 2005. - 496 с. ISBN: 966-8780-06-X

   В книзі висвітлюються основні етапи діяльності Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України - центру становлення і розвитку біохімії в нашій країні упродовж 80 років його існування. Подано відомості про головні досягнення кількох поколінь науковців інституту у вирішенні фундаментальних питань теорії біохімії, а також у створенні на цій основі низки препаратів, цінних методів, що широко застосовуються у медицині, сільському господарстві, промисловості.

 imunolog

Імунологія: підручник / А.Ю. Вершигора, Є.У. Пастер, Д.В. Колибо [та ін.]; передм. С.В. Комісаренко; ред. Є.У. Пастер. - К.: Вища школа, 2005. - 600 с. ISBN: 978-966-439-349-9.

    Висвітлено найновіші досягнення з основних проблем теоретичної та прикладної імунології: антигенів, антитіл, орга-нізації та функціонування лімфоїдної системи, механізмів імунологічного розпізнавання, активації лімфоцитів, формування імунологічної толерантності, імунобіотехнології.

 donmetod

Донченко, Г.В. Методичний посібник для студентів з спецкурсу "Біохімія вітамінів і коферментів" / Г.В. Донченко, О.Б. Кучменко. - К : Києво-Могилянська Академія, 2005. - 80 с.

    В методичному посібнику у відповідності до програми викладені питання підготовки до занять зі спецкурсу "Біохімія вітамінів та коферментів". В посібнику також представлені питання для самоконтролю засвоєння лекційного матеріалу, тестові завдання та вправи для самостійної роботи студентів з усіх тем курсу біохімії вітамінів та коферментів.

 english

Англо-українсько-російський словник біохімічних термінів /П.О. Бех, О.А. Капля, С.В. Хижняк, Н.В. Войцицька [та ін.]. -К.: Фітосоціоцентр, 2005. -355 с.  ISBN 966-306-066-9.

   У словнику в алфавітному порядку наведено біохімічні, хімічні та біофізичні терміни, які найчастіше зустрічаються у науковій і навчальній літературі з біохімії та клітинної біології.

 vitaminD2

Витамин D и его роль в обеспечении здоровья детей и беременных женщин / Е.М. Лукьянова, Ю.Г. Антипкин, Л.И. Омельченко, Л.И. Апуховская. - К.: Эксперт, 2005. - 230 с. ISBN: 966-8607-19-8

   В монографии представлена современная научная и клиническая информация относительно роли витамина D. Детально рассматривается вопрос о физиологической роли этого витамина в организме. Большое внимание уделено патофизиологии и особенностям клинического течения витамин D-дефицитного рахита у детей раннего возраста, вопросам его дифференцированной диагностики, специфичной пре- и постнатальной профилактики и комплексного лечения. Особый интерес имеет разработанная авторами современная класификация рахита и рахитоподобных заболеваний у детей, а также данные об ефективном использовании отечественного препарата витамина D3 - видеина - в комплексной терапии нарушений кальциевого обмена, остеогенеза у детей, в том числе тех, кто живет на загрязненных радиацией территориях, в лечении вторичного остеопороза и имм унодефицитных состояний в детском возрасте.

  sovremen

Современные представления о системе гемостаза / Г.Л. Волков, Т.Н.  Платонова, А.Н. Савчук, О.В. Горницкая, Т.М. Чернышенко, Е.Н. Краснобрижая [и др.]. - К.: Наукова думка, 2005. - 296 с. - (Проект "Наукова книга”). ISBN: 966-00-0447-8

   В монографії наведено теоретичні та практичні аспекти біохімічних механізмів і процесів, що лежать в основі функціонування системи гемостазу. Подано останні дані стосовно функціонування ключових ланок системи гемостазу, їх взаємодії і взаєморегуля­ції як основи фізіологічного перебігу біохімічних процесів, спрямованих на підтримання рідкого стану крові. Вміщено найістотніші дані про основні білкові молекули – фактори системи зсідання крові та фібринолізу, фізіологічні антикоагулянти та інгібітори фібринолітичної системи; про процеси, що лежать в основі синдрому дисемінованого внутрішньосудиного зсідання крові. Розглянуто судинно-тромбоцитарний гемостаз, структуру і функції тромбоцитів, їх активацію, агрегацію та участь у формуванні тромбу. Широко відбито патологічні зміни, що відбуваються в системі гемостазу за різних захворювань. Висвітлено методичні й методологічні підходи для своєчасної та якісної діагностики стану системи гемостазу за різних патологій.

 kursk

Курський, М.Д. Шляхи і механізми регуляції активності ферментів: брош. / М.Д. Курський. - Чернівці: Медуніверситет, 2005. - 52 с.

   Підсумовано, проаналізовано, стисло викладено відомості про шляхи і механізми регуляції швидкості хімічних реакцій і активності ферментів

 Doslid

Олійник, О.С. Створення імуносенсора для експрес-діагностики туберкульозу великої рогатої худоби / О. С. Олійник, Є. М. Коржов, А.А. Кабернюк, Д.А. Буркалева, Т.А. Редчук, С.І. Романюк, Д.В. Колибо, Е.В. Костюкевич, Ю.М. Ширшов, Ю.В. Ушенін, В.О. Бусол, С.В. Комісаренко // Дослідження в галузі сенсорних систем та технологій: Збірник наукових праць з комплексної програми фундаментальних досліджень НАН України. - 2006. - С. 112-124. ISBN: 966-02-4154-2

   Представлено основні результати досліджень, що виконувались у 2003–2006 рр. в рамках комплексної програми фундаментальних досліджень НАН України «Дослідження в галузі сенсорних систем та технологій». Ці роботи включали пошук, дослідження та використання нових наукових рішень та розробок для створення конкурентоспроможних на світовому ринку виробів та технологій, створення нових аналітичних сенсорних систем для експресного контролю та управління технологічними процесами в промисловості, біотехнології, медицині, екології.

 vitaminD

 

Використання препарату вітаміну D3-відеїн у педіатричній практиці: метод. рекомендації / МОЗ України, АМН України, Укр. центр наук. інформації та патентно-ліцензійної роботи; уклад. Л.І.  Апуховська. - К., 2006. - 29 с.

   Методичні рекомендації, розроблені на підставі багаторічних клінічних спостережень та комплексних наукових досліджень, які  були проведені в Інституті педіатрії, акушерства і гінекології АМН України спільно з інститутом біохімії НАН України, а також з урахуванням даних сучасної літератури щодо обміну та фізіологічної функції вітаміну D3 в організмі.

 

 

 

 

 

 parchomenkoVit

Пархоменко, Ю.М. Вітаміни в здоров"ї людини / Ю. М. Пархоменко, Г. В. Донченко ; Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України . - К.: Академперіодика, 2006. - 181 с. ISBN: 966-360-063-2

   У книзі описується історія відкриття вітамінів, викладаються сучасні уявлення щодо властивостей вітамінів та їхнього значення для людини як незамінних факторів харчування, Надається загальна інформація стосовно сучасної класифікації вітамінів, фізико-хімічних і біологічних властивостей водо- та жиророзчинних вітамінів і вітаміноподібних сполук, їхня роль в клітинному обміні і, взагалі, в здоров’ї людини. Аналізуються причини виникнення гіповітамінозів, надаються поради щодо їхнього попередження та зберігання вітамінів у продуктах харчування.

 vpluv

Вплив радіаційного фактора Чорнобильської зони відчуження на організм тварин / Т. Т. Володіна та ін. - К.: Атіка, 2006. - 320 с. ISBN: 966-326-157-9

   Колективна монографія, в якій брали участь співробітники Інституту, до 20-ї річниці трагедії на Чорнобильській АЕС, має важливе наукове та практичне значення для розв’язання проблеми мінімізації медико-біологічних наслідків аварії.

 kompmod

Комп"ютерне моделювання в біології: метод. вказівки / упоряд. О.В. Оглобля, М.С. Мірошниченко, С.О. Костерін. - К.: Фітосоціоцентр, 2006. - 66 с.

 bilakt

Кричковская, Л.В. Биологические активные масла и продукты на их основе (эфирные масла, каротиноиды и др.): учеб. пособие / Л.В. Кричковская, С.И. Чернышев, Г.В. Донченко, В.И. Жуков, В.Н. Староверов [и др.]. - Харьков: Модель Вселенной, 2007. - 266 с. - ISBN: 978-966-07875-26-8

   У підручнику узагальнено дані стосовно ефіро-олійної сировини, одержаних з рослин, які ростуть в Україні. Проаналізовано дані літератури з фізіко-хімічних показників і фізіологічної активності, експериментально вивчено лікарську дію певної групи ефірних олій, їхню нешкідливість у разі зовнішнього та внутрішнього застосування. На основі ефірних олій та каратиноїдів розроблено препарати для лікування широкого спектра захворювань.

 molmech

Молекулярні механізми інтеграції метаболізму: навч. посібник / М.М. Великий, Л.С. Старикович, Н.І. Климишин, Я.П. Чайка; МОН України, Львівський Національний Університет ім. Івана Франка. - Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. - 229 с.  ISBN 978-966-613-538-7.

   Розглянуто питання інтегрування метаболічних процесів у клітині на рівні ферментів. Розкрито особливості регулювання активності ферментів на різних рівнях клітинної організації. Наведено інформацію про олігомерні білки з регуляторними властивостями, поліфункціональні ферменти, протомери, особливості кінетичної поведінки алостеричних ферментів. Увагу приділено ковалентній модифікації ферментів, що забезпечує функціональну адаптацію окремих молекул або ферментних систем. Висвітлено значення функціонування мультиензимних комплексів в інтеграторних процесах. Показано роль мембранних структур у здійсненні компартменталізації метаболічних процесів і в їх інтегруванні.

 babzag

Бабіч, Л.Г. Загальна біохімія та молекулярна біологія: методичні вказівки / Л.Г. Бабіч, О.І. Майборода, Л.В. Гурчина ; Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, Нац. ун-т технологій та дизайну. - К.: КНУТД, 2007. - 108 с.

   Біологічна хімія –одна з головних хіміко-біологічних дисциплін, яка закладає основи для подальшого вивчення майбутніми технологами фармацевтичних виробництв профільних дисциплін, а саме: фармакології, фармацевтичної та токсикологічної хімії, хімічної мікробіології, промислової технології ліків та інші. В методичних вказівках наведені лабораторні роботи з усіх основних розділів курсу: білки, нуклеїнові кислоти, ферменти, ліпіди, вуглеводи, вітаміни, гормони. Розділи містять інформаційний матеріал для засвоєння теми, лабораторний практикум з акцентом на якісне та кількісне визначення біологічних молекул та лікарських препаратів на їх основі, питання для самоконтролю. В лабораторних роботах викладено принцип метода з наведенням реакцій взаємодіючих речовин, детально описаний хід роботи та очікуваних результатів. При створенні цих методичних вказівок використані знання та навички студентів, що були здобуті з предметів: неорганічна хімія, органічна хімія, аналітична хімія, фізіологія з основами анатомії, фармакогнозія.Структура лабораторних робіт дозволяє проводити їх без додаткових вказівок, що особливо актуально в зв'язку з необхідністю підготовки студентів до самостійного рішення проблем в навчально-дослідницькій та практичній роботі.Для підготовки до виконання лабораторного практикуму надається перелік літератури.

 bichimia

Біохімія: конспект лекцій / уклад. О.І. Семенова, Н.О. Бублієнко,  А.І. Салюк, Ю.В. Данилович. – К.: НУХТ, 2007. - 99 с.

   В конспекті лекцій у стислій формі висвітлено основні відомості з галузей статичної і динамічної біохімії. Значна увага приділяється питанням біохімії м’яса і крові, основним типам бродіння, які мають значення у харчових технологіях, біохімічній характеристиці рослинних речовин вторинного походження. “Конспект лекцій”, в першу чергу, призначений для студентів заочної форми навчання вищих учбових закладів харчової промисловості, але рекомендується також і для студентів очної форми в період їх підготовки до іспитів.

 racvitamin

Рациональная витаминопрофилактика и витаминотерапия / ред. Г.В.  Донченко, А.П. Викторова,  О.В. Курченко. - К.: Здоров"я, 2008. - 408 с. ISBN: 978-966-463-013-6

   Монографія створена за участю провідних вчених НАН та АМН України: вітамінологів, біохіміків, фізіологів, фармакологів, дієтологів, клініцистів. На основі аналізу результатів фундаментальних клінічних досліджень останніх 10–15 років обґрунтовуються і формуються як сучасні уявлення про функціональну роль вітамінів, вітаміноподібних сполук і механізмів реалізації їх біологічної дії з участю специфічних білків, так і наукові основи раціональної вітамінопрофілактики і вітамінотерапії в різних областях медицини. Монографія не має аналогів в сучасній науковій літературі.

 molpat

Молекулярная патология белка / С.В. Веревка [и др.]; ред. Д.И.  Заболотный. - К.: Логос, 2008. - 236 с. ISBN 978-966-171-063-3

   В монографии обобщены и систематизированы современные представления о путях формирования структуры белков, их взаимного распознания, патологических последствиях формирования функционально ущербных структур. Особое внимание уделено патогенезу и молекулярной этиологии мисфолдинговых и аутоиммунных заболеваний, нарушениям функций ключевых компонентов системы гемостаза. Рассмотрены вопросы биотехнологии препаратов, молекулярных механизмов и функциональных последствий их самоповреждения, путей предотвращения денатурации. Показана роль контактной денатурации белка в процессе приживаемости биоимплантантов.

 vitD3

Витамин D и костная система / Г.В. Гайко, Ан.В. Калашников, А.Т. Бруско, Л.И. Апуховская, Ал.В. Калашников; АМН Украины, Ин-т травматологии и ортопедии, Ин-т биохимии им. А.В.Палладина. - К.: Книга плюс, 2008. - 176 с. ISBN: 978-966-7619-96-1

   Монографія присвячена вивченню ролі вітаміну D у життєдіяльності кісткової та хрящової тканин, а також в розвитку найбільш розповсюдженого захворювання кісток – остеопорозу, регуляції репаративного остеогенезу і корекції його порушень при переломах кісток. В основі роботи лежать експериментальні і клінічні дослідження авторів.

 sklyar

Біохімія ензимів. Ензимодіагностика. Ензимотерапія: посібник / О.Скляров, Я. Сольські, М. Великий [та ін.]; рец. С.О. Костерін, І.Ф. Мещишен. - Львів: Кварт, 2008. - 218 с. ISBN: 5-8326-0044-4

   У посібнику викладено сучасні уявлення про будову, властивості, механізми дії, регуляцію активності ензимів та їх значення у метаболізмі клітини та передачі сигнальної інформації. Показана роль ензимів біологічних рідин організму (кров, секрети травних залоз, сеча) за умов норми та патології. Особлива увага приділена клінічній ензимології – оцінці діагностичної ролі ензимів при патології внутрішніх органів; спадковим і набутим ензимопатіям; представлена  характеристика сучасних фармацевтичних препаратів на основі ензимів і їх клінічне використання, наведені методи дослідження ензимів та інтерпретація результатів.

 protein

 Verevka, S.V. Formation and Recognition of Superficial Microclusters as the Integral Part of Processing of Proteins / S.V. Verevka // Protein Research Progress / ed. Alan B. Boscoe, ed. Charles R. Listow. - New York: Nova Science Publishers, 2008. - p.9-15. ISBN: 978-1600216633

·        Proteins are large organic compounds made of amino acids arranged in a linear chain and joined together by peptide bonds between the carboxyl and amino groups of adjacent amino acid residues. The sequence of amino acids in a protein is defined by a gene and encoded in the genetic code. Although this genetic code specifies 20 'standard' amino acids, the residues in a protein are often chemically altered in post-translational modification: either before the protein can function in the cell, or as part of control mechanisms. Proteins can also work together to achieve a particular function, and they often associate to form stable complexes. Like other biological macromolecules such as polysaccharides and nucleic acids, proteins are essential parts of organisms and participate in every process within cells. Many proteins are enzymes that catalyse biochemical reactions, and are vital to metabolism. Proteins also have structural or mechanical functions, such as actin and myosin in muscle, and the proteins in the cytoskeleton, which forms a system of scaffolding that maintains cell shape. Other proteins are important in cell signalling, immune responses, cell adhesion, and the cell cycle. Protein is also a necessary part of animals' diets, since they cannot synthesise all the amino acids and must obtain essential amino acids from food. Through the process of digestion, animals break down ingested protein into free amino acids that can be used for protein synthesis. This new book presents the latest research in the field.

 Genmed

Генетическая медицина / Е.Л. Левицкий [и др.]; ред. В. Н.  Запорожан. - Одесса: Одес. держ. мед. ун-т, 2008. - 432 с. ISBN 978-966-433-001-9

   В книге представлены достижения различных направлений генетической медицины – науки, давно вышедшей за рамки клинической генетики. В отдельных главах рассматриваются как вопросы генетического контроля механизмов функционирования организма человека на различных уровнях его организации, так и применение достижений геномики, протеомики и метаболомики в диагностике, лечении и профилактике заболеваний.

Для научных работников, врачей, студентов высших медицинских учебных заведений

 Introduction

Demchenko, A.P. Introduction to Fluorescence Sensing / A.P. Demchenko. - Amsterdam: Springer Verlag, 2009. - 580 p. ISBN 978-3-319-20780-3

Fluorescence is the most popular technique in chemical and biological sensing and this book provides systematic knowledge of basic principles in the design of fluorescence sensing and imaging techniques together with critical analysis of recent developments. Its ultimate sensitivity, high temporal and spatial resolution and versatility enables high resolution imaging within living cells. It develops rapidly in the directions of constructing new molecular recognition units, new fluorescence reporters and in improving sensitivity of response, up to the detection of single molecules. Its application areas range from the control of industrial processes to environmental monitoring and clinical diagnostics. Being a guide for students and young researchers, it also addresses professionals involved in basic and applied research. Making a strong link between education, research and product development, this book discusses prospects for future progress.

 osnovidosl

Данилович Ю.В. Основи наукових досліджень: конспект лекцій. – К.: НУХТ, 2009. – с.

 Мета посібника – познайомити з основними знаннями про закономірності та методи науково-технічної творчості, створення і розвиток практичних умінь і навичок розв’язання задач з постановки, організації, планування і виконання наукових досліджень.

 Gula

Гула, Н.М. Жирні кислоти та їх похідні при патологічних станах / Н.М. Гула, В.М. Маргітич. - К.: Наукова думка, 2009. - 336 с. - (Проект "Наукова книга"). - ISBN: 978-966-00-0985-2

   У монографії наведено літературні та власні дані авторів стосовно біохімічних закономірностей порушення складу жирних кислот за гострих і хронічних патологічних станів. Встановлено, що за хронічних патологічних станів у людини (ішемічна хвороба серця, артеріальні гіпертензія, рак щитоподібної залози) спостерігається збільшення вмісту поліненасичених жирних кислот, яке асоціюється з підвищенням рівня вільних те естерифікованих у фосфоліпіди ненасичених жирних кислот, а також лізофосфатидил холіну, що, однак, не асоціюється з підвищенням рівня холестеролу. Автори запропонували застосовувати біологічно активні сполуки з цитопротекторною дією, що належать до класу ендоканабіноїдів - N-ацилетаноаміни (NAE) для корегування дисбалансу ліпідів за умов гострої ішемії - реперфузії, а також морфінної залежності.Висловлено припущення, що важливою ланкою цитопротекторного механізму дії NAE може бути пригнічення утворення цитотоксичних сполук типу лізофосфатидилхоліну та вільних жирних кислот.

 advanced1

 

Advanced Fluorescence Reporters in Chemistry and Biology I. Fundamentals and Molecular Design [Text] / ed. vol. A.P. Demchenko, series ed. O.S. Wolfbeis. - London: Springer-Verlag, 2010. - 389 p. - (Springer Series on Fluorescence ; 8). ISBN 978-3-642-04702-2

  This volume is focused on one of the most important challenges in sensing and imaging technologies: the design of fluorescence reporters with advanced properties. Here organic dyes occupy leading po-sitions, in tough competition with novel materials such as metal chelating complexes and semicon-ductor nanoparticles. 11 chapters written by top experts in the field show new possibilities in the de-sign of organic dyes as fluorescent labels and reporters. 

 advanced2

 Advanced Fluorescence Reporters in Chemistry and Biology II. Molecular Constructions, Polymers and Nanoparticles / ed. vol. A.P. Demchenko, series ed. O.S. Wolfbeis. - London: Springer-Verlag, 2010. - 459 p. - (Springer Series on Fluorescence ; 9). ISBN 978-3-642-04701-5 

  This book is a comprehensive overview of the different types of nanoscale probes that have been and are currently being developed for sensing of analytes. The timely reference section allows the reader to locate key references to the primary literature for expansion of the material covered.

 

 

 

 

 

 

 advanced3

Advanced Fluorescence Reporters in Chemistry and Biology III. Applications in Sensing and Imaging / ed. vol. A.P. Demchenko, series ed. O.S. Wolfbeis. - London: Springer-Verlag, 2011. - 352 p. - (Springer Series on Fluorescence ; 10). ISBN: 978-3-642-18034-7

   The key element of any fluorescence sensing or imaging technology is the fluorescence reporter, which transforms the information on molecular interactions and dynamics into measurable signals of fluorescence emission. This book, written by a team of frontline researchers, demonstrates the broad field of applications of fluorescence reporters, starting from nanoscopic properties of materials, such as self-assembled thin films, polymers and ionic liquids, through biological macromolecules and further to living cell, tissue and body imaging. Basic information on obtaining and interpreting experimental data is presented and recent progress in these practically important areas is highlighted.

 velbiochim

Марченко, М.М. Біохімічна трансформація ксенобіотиків у організмі: монографія / М.М. Марченко, О.В. Кеца, М.М. Великий. - Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2011. - 280 с. ISBN: 978-966-423-168-5.

   У монографії викладені новітні дані про механізми метаболізму ксенобіотиків у організмі, структуру, функції ензимів першої (монооксигеназної) та другої (утворення кон’югатів) фаз біотрансформації чужорідних та ендогенних токсичних сполук. Проведено адекватний аналіз численних літературних даних, а також власних досліджень, щодо ролі цитохрому Р-450 у метаболізмі лікарських препаратів, вітаміну D3, етанолу та ацетальдегіду. Обгрунтовано участь мікросомної ензимної системи в розвитку патологічних процесів: пероксидного окислення ліпідів, окисної модифікації протеїнів, канцерогенезу, у формуванні резистентності до лікарських препаратів та в утворенні високотоксичних продуктів біотрансформації ксенобіотиків.

 verovka

Verevka, S V. Pseudo-functional interactions of plasminogen: molecular mechanisms and pathologic appearance / S.V. Verevka, T.V. Grinenko // Advances  in Medicine and Biology: Nova Science Publishers, 2011. - Vol. 34. - P.35-61. ISBN: 978-1-62100-031-0

 acute

 

Patalakh, I.I. Hemostatic soluble plasma proteins during acute-phase response and chronic inflammation. Chapter 5. / I.I. Patalakh, ed. F. Veas // Acute Phase Proteins - Regulation and Functions of Acute Phase Proteins: InTech, 2011. - P.105-136. ISBN: 978-953-307-252-4

    «The two volumes of Acute Phase Proteins book consist of chapters that give a large panel of fundamental and applied knowledge on one of the major elements of the inflammatory process during the acute phase response, i.e., the acute phase proteins expression and functions that regulate homeostasis. We have organized this book in two volumes - the first volume, mainly containing chapters on structure, biology and functions of APP, the second volume discussing different uses of APP as diagnostic tools in human and veterinary medicine.»

 

 

 

 

 biochrot

Біохімія ротової порожнини: навч. посібник / В.В. Бернада З.Й. Фабрі, М.М. Великий [та ін.]; Мін-во освіти і науки, молоді та спорту України, Ужгородський нац. ун-т. - Ужгород, 2012. - 117 с.

   У навчальному посібнику розглянуті будова, структура та властивості основних біохімічних сполук, які відіграють важливу роль у функціонуванні органів і систем ротової порожнини людини. Представлені механізми регуляції та інтеграції окремих метаболічних процесів, які лежать в основі механізмів виникнення та розвитку  ряду стоматологічних захворювань

 kuchmenko

Кучменко О.Б. Біохімія вітамінів (монографія). – К. : Університет «Україна». – К., 2012. – 528 с. ISBN: 978-966-388-378-6

   В монографії розглянуті питання класифікації, хімічної структури, внутрішньоклітинного розподілу, шляхів метаболізму та функціонування в організмі вітамінів, коферментів та їх біологічно активних похідних, особливості прояву недостатності вітамінів (гіповітамінози екзогенного та ендогенного походження).

 protein2

Minchenko, D.O. SNF1/AMP-Activated Protein Kinases: Genes, Expression and Biological Role / D.O. Minchenko, O.H. Minchenko // Protein Kinases / ed. Gabriela Da Silva Xavier: InTech, 2012. - P.41-62. ISBN 978-953-51-0640-1

   « Proteins are the work horses of the cell. As regulators of protein function, protein kinases are involved in the control of cellular functions via intricate signalling pathways, allowing for fine tuning of physiological functions. This book is a collaborative effort, with contribution from experts in their respective fields, reflecting the spirit of collaboration - across disciplines and borders - that exists in modern science. Here, we review the existing literature and, on occasions, provide novel data on the function of protein kinases in various systems. We also discuss the implications of these findings in the context of disease, treatment, and drug development.» Ed. Gabriela Da Silva Xavier

 kosterin

Комп"ютерне моделювання в біології: навч. посібник / КНУ ім. Тараса Шевченка ; упоряд. О.В. Оглобля, М.С. Мірошниченко, С.О. Костерін. - К.: Вид. центр "Азбука", 2012. - 120 с.

   У посібнику коротко викладено матеріал з комп’ютерного моделювання біологічних процесів. Значна увага приділена математичному апарату – теорії диференціальних рівнянь та розвитку навичок, необхідних для застосування цього апарату з використанням комп’ютерів, тобто основам програмування в системі обчислювальної математики Mathematica. Кожна теоретична модель ілюструється програмою, яка розраховує та будує залежності, які передбачає модель. Приділена увага сучасним напрямкам математики – теорії фракталів та хаотичних систем. Це навчальне видання може бути також корисним при вивченні загального курсу "Біофізика" та інших спецкурсів з моделювання біологічних процесів різної природи.

 marchenkom

Біохімія ензимів: підручник / М.М. Марченко, Л.В. Худа, М.М. Великий, Л.І. Остапченко. - Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2012. - 416 с. ISBN: 978-966-423-222-4

   У підручнику висвітлено особливості структурної організації ензимів, їх властивості, механізм дії, основні шляхи регуляції. Розглянуті кінетичні характеристики ензиматичних реакцій, подано загальні принципи класифікації та номенклатури ензимів. Можливість практичного застосування ензимів викладена у розділах "Прикладна ензимологія" та "Медична ензимологія"

 svk

Сергій Васильович Комісаренко / НАН України, Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна; укл. В. М. Данилова, Р. П. Виноградова, О. І. Войцехівська. - К. : Академперіодика, 2013. - 144 с. : 45 с. іл. - (Біобібліографія вчених України). ISBN: 978-966-360-225-7

   Висвітлено основні етапи життя, наукової, науково-організаційної, педа­гогічної та громадсько-політичної діяльності Сергія Васильовича Комісаренка — видатного вченого, доктора біологічних наук, професора, академіка НАН та НАМН України, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Державної премії УРСР, премій ім. О.В. Палладіна та ім. І.І. Мечникова НАН України, академіка-секретаря Від ділення біохімії, фізіології та молекулярної біології та дирек­тора Інституту ім. О.В. Палладіна НАН України. Наукові інтереси С.В. Коміса­ренка охоплюють широке коло питань з біохімії, імунохімії, молекулярної біології та Імунології, фармакології та біотехнології. Бібліографічний покажчик знайо­мить із науковими та публіцистичними працями вченого. Для наукових працівників та всіх, хто цікавиться історією вітчизняної науки.

 kosterinmol

Курський М.Д. Молекулярно-біологічні компоненти міжклітинного матриксу: навч. посібник /  М.Д. Курський, Л.М. Васіна, М.М. Марченко. – Харків: Мачулин, 2013. – 116 с.

 lugovskoymol

Луговской, Э.В. Молекулярные механизмы образования и разрушения фибрина: Физико-химический и иммунохимический анализ / Э.В. Луговской, Е.М. Макогоненко, С.В. Комисаренко; Ин-т биохимии им. А.В.Палладина. - К.: Наукова думка, 2013. - 230 с. - (Проект "Наукова книга).

   Описаны строение и свойства фибриногена, (про)тромбина, фактора ХІІІ(а), плазмин(оген)а, тканевого активатора и α2-антиплазмина; образование растворимого и твердофазного фибрина, а также процесс разрушения фибринового сгустка. В монографии продолжена тема книги Э.В. Луговского «Молекулярные механизмы образования фибрина и фибринолиза» (Киев: Наук. думка, 2003) и представлены экспериментальные данные авторов и литературные данные, полученные за последние 10 лет. Расширена информация о взаимодействии этих белков с клеточными рецепторами. Новой является глава о диагностике угрозы тромбообразования с помощью разработанных авторами иммунодиагностических тест-систем. Почти не изменены разделы предыдущей монографии, в которых отражены работы пионера в исследовании системы свертывания крови – академика АН УССР В.А. Белицера

 kasatkina

Касаткіна, Л.О. Транспорт глутамату в тромбоцитах: монографія / Л.О. Касаткіна, Т.О. Борисова. - К., 2013. - 126 с. ISBN:978-966-02-6632-2

   Монографія узагальнює результати світових та власних досліджень авторів щодо транспорту глутамату в тромбоцитах. В роботі наведено сучасні дані про структуру, транспортний цикл та механізми регуляції роботи високоафінних Na+-залежних транспортерів глутамату, розглянуто особливості функціонування глутаматних рецепторів та шляхи вивільнення глутамату з тромбоцитів.

 biochemistry

Біохімія і біотехнологія - сучасній медицині = Biochemistry and Biotechnology for Modern Medicine / НАН України, Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна; гол. ред. С.В. Комісаренко. - К.: ФОП Москаленко О.М., 2013. - 704 с. ISBN: 978-966-2214-30-7

   Монографія певною мірою є унікальною. Це – зібрання статей, присвячених найактуальнішим проблемам сучасних медико-біологічних наук, як фундаментальних, так і таких, що безпосередньо стосуються медичних наук, зокрема онкології, імунології, ендокринології, діагностики та лікування інфекційних захворювань. Автори статей – переважно світові лідери з певних напрямів біології – біохімії, молекулярної та клітинної біології, біотехнології, а також суміжних наук. Серед авторів є і найвідоміші вчені світу, і молоді талановиті науковці, але всіх головних авторів статей об’єднує те, що вони є колегами, друзями або співробітниками академіка НАН України С.В. Комісаренка, 70-річному ювілею якого вони присвятили свої статті.

 cholesterol

Borisova, T. Cholesterol and presynaptic glutamate transport in the brain / T. Borisova. - Springer, 2013. - 76 p. - (SpringerBriefs in Neuroscience). - ISBN: 978-1-4614-7758-7

   Glutamate is the primary excitatory neurotransmitter in the CNS and disturbances in glutamate transport contribute to a number of neurological and neurodegenerative disorders.  Appropriate levels of cholesterol are very important for the proper functioning of glutamate transport while unbalanced levels of cholesterol have been implicated in the pathogenesis of disorders such as stroke, ischemia, traumatic brain injury, and neurotoxicity.   In the proposed book, the author presents data from the literature and from her own lab to address the extent to and way in which membrane cholesterol modulates presynaptic glutamate transport and whether lowering the level of cholesterol available can offer some neuroprotective benefits.

 nano

Наноразмерные системы и наноматериалы: исследования в Украине / ред. А. Г.  Наумовец. - К. : Академперіодика, 2014. - 768 с. ISBN: 978-966-360-260-8

   Стисло викладені результати досліджень і розробок, виконаних інститутами НАН України в рамках Державної цільової науково-технічної програми "Нанотехнології і наноматеріали" (2010–2014). 115 розділів монографії згруповано в шість тематичних глав: фізика наноструктур, технології напівпровідникових наноструктур, діагностика наноструктур, наноматеріали, нанобіотехнології і нанохімія. Показано, що при подальшій державній підтримці і створенні сприятливого інноваційного клімату Україна може організувати власні конкурентоздатні нанотехнологічні виробництва

 ibch15

Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна / ред. С. В.  Комісаренко, уклад. В. М. Данилова. - К. : ФОП Москаленко О.М., 2015. - 192 с. ISBN: 978-966-2214-62-8

Монографію присвячено двом знаменним датам: 130 років від дня народження академіка Олександра Володимировича Палладіна – фундатора і творця Інституту біохімії НАН України – та 90 років від часу офіційного заснування цього Інституту, який зараз носить його ім’я і який є загальновизнаним лідером у своїй галузі в Україні. В книзі висвітлюється наукова діяльність Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України упродовж останніх п’яти років, подано відомості про головні досягнення науковців Інституту за цей період у вирішенні фундаментальних питань теорії біохімії, біотехнології, молекулярної біології та імунології, а також у створенні на цій основі низки препаратів для потреб медицини, сільського господарства, екології, промисловості. Ця книга фактично є продовженням попередньої монографії, присвяченої 80-річчю Інституту, яку видано у 2005 році.

 intro2015

Demchenko A.P. Introduction to Fluorescence Sensing [Электронный ресурс]/ A. P. Demchenko. - second edition - Amsterdam : Springer Verlag, 2015. - 794 p. ISBN: 978-3-319-20780-3

   Fluorescence is the most popular technique in chemical and biological sensing and this book provides systematic knowledge of basic principles in the design of fluorescence sensing and imaging techniques together with critical analysis of recent developments. Its ultimate sensitivity, high temporal and spatial resolution and versatility enables high resolution imaging within living cells. It develops rapidly in the directions of constructing new molecular recognition units, new fluorescence reporters and in improving sensitivity of response, up to the detection of single molecules. Its application areas range from the control of industrial processes to environment monitoring and clinical diagnostics. Being a guide for students and young researchers, it also addresses professionals involved in active basic and applied research. Marking a strong link between education, research and product development, this book discusses prospects for future progress.

 biochimvlast

Біохімічні властивості та регуляція Ca²+-транспортувальних систем гладеньком'язових клітин : [монографія] / С. О. Костерін [та ін.] ; за ред. акад. НАН України та НАМН України С. В. Комісаренка ; НАН України, Ін-т біохімії ім. О. В. Палладіна. - Київ : Наукова думка, 2016. - 205, [13] с. - (Проект "Наукова книга"). - Бібліогр.: с. 168-[197]. ISBN: 978-966-00-1548-7

   У монографії узагальнено й систематизовано літературні та власні експериментальні результати, отримані групою співробітників відділу біохімії м’язів Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України. Їм притаманна трансдисциплінарність: результати досліджень отримано на стику біохімії, біофізики та біофізичної хімії. Монографія складається з двох частин. У першій із сучасних позицій розглянуто структуру, властивості й функції Са2+ – помпи плазматичної мембрани, обговорено питання трансмембранного обміну іонів Са2+ у мітохондріях. У другій описано механізми регуляції трансмембранного обміну іонів Са2+ у гладеньком’язових клітинах матки, наведено загальні уявлення щодо механізмів регуляції активності систем транспорту Са2+ в міоцитах матки, розглянуто ефекти утеротонічного пептидного гормону окситоцину як модулятора систем транспорту іонів Са2+ у клітинах міометрія, проаналізовано експериментальні результати щодо оксиду азоту як модулятора систем транспорту іонів Са2+ у міоцитах матки.

 statust

Статистичні методи в біології : підруч. для студентів ВНЗ / Ю. І. Прилуцький, О. В. Ільченко, О. В. Цимбалюк, С. О. Костерін ; НАН України. Ін-т біохімії ім. О. В. Палладіна ; ред. Н. А. Серебрякова. – Київ : Наукова думка, 2017. – 211, [3] с. ISBN: 978-966-00-1629-3

   У виданні систематизовано лекційний матеріал з таких важливих розділів вищої математики, як теорія ймовірностей і математична статистика, які є основою обробки результатів вибіркових досліджень у рамках комплексного аналізу різноманітних біологічних явищ і процесів, наведено теорію похибок, без якої неможливо оцінити точність отриманих експериментальних даних, велику кількість типових прикладів із різних розділів біології, які пояснюють теоретичний матеріал, а також завдання як для виконання студентами під час аудиторних занять, так і для самостійної роботи.Основну увагу зосереджено на чіткому роз’ясненні суті математичних понять, методів і формул, навчанні студентів вмілому їх застосуванню під час розв’язування завдань різного типу складності. Детально розглянуто деякі алгоритми прикладних пакетів програм «Excel», «Origin», «Statistica», які знадобляться для проведення статистичних розрахунків.

 kalix

Каліксарени як модулятори АТР-гідролазних систем гладеньком'язових клітин / В.Кальченко, С. Костерін, Т. Векліч, Л. Бабіч, С. Шликов; Ін-т біохімії ім. О. В. Палладіна; наук. ред. С. Комісаренко. - Київ : Наукова думка, 2019. - 256 с. - ISBN 978-966-00-1720-7

   У монографії узагальнено, проаналізовано і систематизовано літературні та власні експериментальні результати, отримані співробітниками відділу біохімії м’язів Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна та відділу хімії фосфоранів Інституту органічної хімії НАН України при вивченні дії циклічних олігомерів фенолів — каліксаренів на мембранозв’язані Mg2+-залежні АТР-гідролазні катіонтранспортувальні та механохімічні системи гладеньких м’язів. Монографія трансдисциплінарна: описані результати отримані на стику біохімії (ензиматичний каталіз, біохімічна кінетика), біохімії in silico, органічної, супрамолекулярної та біофізичної хімії.В ній наведено дані щодо синтезу, фізико-хімічних властивостей та біологічної активності каліксаренів, розглянуто експериментальні результати стосовно каліксаренів як ефекторів мембранозв’язаних катіонтранспортувальних АТР-гідролазних систем, закцентовано увагу на дії каліксаренів як ефекторів АТР-гідролазної системи скоротливих протеїнів гладеньких м’язів, описано феномен каліксареніндукованого неензиматичного гідролізу АТР, висвітлено дію каліксаренів на механокінетику процесу скорочення — розслаблення гладеньких м’язів.

 Danyloch

Данилович, Ю. В. Активні форми азоту і кисню в біохімічних процесах транспорту іонів кальцію та поляризації субклітинних структур гладенького м'яза : [монографія] / Ю. В. Данилович, Г. В. Данилович ; [наук. ред. С. О. Костерін] ; [НАН України, Ін-т біохімії ім. О. В. Палладіна]. - Київ : Наукова думка, 2019. - 236, [17] с. : рис. - (Проект "Наукова книга"). - Рез. англ.. - Бібліогр.: с. 194-231. - 200 прим. - ISBN 978-966-00-1658-3

   У монографії наведено дані сучасної наукової літератури та результати власних комплексних досліджень авторів щодо біохімічних механізмів регуляції активними формами азоту і кисню Са2+-гомеостазу в гладенькому м’язі матки. Проаналізовано закономірності утворення оксиду азоту й пероксиду водню в матці і вплив цих сполук на основні Са2+-транспортувальні системи міометрія й інших типів клітин гладеньких м’язів у порівняльному аспекті. Особливу увагу приділено іонним, молекулярним та мембранним особливостям дії активних форм азоту і кисню на скоротливу активність міометрія. У першому з дев’яти розділів монографії ґрунтовно проаналізовано сучасні дані з таких проблем, як механізми утворення й перетворення активних форм азоту та кисню, їхньої сигнальної і регуляторної функцій, закцентовано увагу на ролі цих сполук у механізмах підтримання Са2+-гомеостазу в клітинах гладеньких м’язів.Решта розділів містять переважно власний експериментальний матеріал авторів щодо впливу нітросполук і пероксиду водню на транспорт іонів Са2+, електричний потенціал субклітинних мембранних структур міометрія, описано біохімічні процеси, задіяні в регуляції Са2+-гомеостазу.

 zastosuvanya

Комісаренко С.В., Дєєв В.А., Луговськой Е.В. та ін. Методичні рекомендації «Застосування імуноензимних методів для діагностики загрози внутрішньосудинного тромбоутворення». – К.: «Видавець Бихун В.Ю.»,2019. – 36 с.

   У методичних рекомендаціях висвітлено особливості застосування імуноензимних методів діагностики тромбофілії, розроблених у Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України. Описано принцип дії , заснований на застосуванні моноклональних антитіл, які завдяки своїй специфічності детектують у плазмі крові основні молекулярні маркери активації  системи згортання крові: розчинний фібрин, D-димер та фібриноген. Обгрунтовано необхідність включення розроблених методів до алгоритмів клінічної  лабораторної діагностики, доведено унікальне прогностичне  значення одночасного визначення концентрації у плазмі крові хворих розчинного фібрину та D-димеру.

 maxsimovich

Максимович Я.С.  Біобезпека під час біологічних досліджень : навчальний посібник / Максимович Я.С., Гергалова Г.Л., Комісаренко С.В. – К.: Бихун В.Ю., 2019. – 78 с. ISBN: 978-617-7699-00-1

   У навчальному посібнику наведені сучасні дані з питань біобезпеки під час біологічних досліджень та про роботу лабораторій, що працюють з небезпечними біологічними матеріалами. Значна увага приділена обладнанню для убезпечення працівників та засобам індивідуального захисту, розглянута концепція управління біологічними ризиками. 

 

svkcov1

Комісаренко С. В. . Світова коронавірусна криза / С. В. Комісаренко. – К.: ЛАТ&K, 2020. – 120 с.


Книга «Світова коронавірусна криза» написана видатним українським біохіміком та імунологом, академіком НАН України і НАМН України С.В. Комісаренком. У ній наведено широкий і ґрунтовний аналіз поточної ситуації щодо пандемії COVID-19. Розглянуті питання походження та будови коронавірусу SARS-CoV-2, шляхів інфікування, особливостей перебігу захворювання, діагностики COVID-19, формування імунітету проти SARS-CoV-2, застосування фармацевтичних препаратів для лікування хвороби, створення вакцин та ефективності протиепідемічних заходів. Обговорено використання математичних моделей епідемічного процесу та перспектив виходу з карантину. Книга розрахована в першу чергу на фахівців – вірусологів, імунологів, епідеміологів, лікарів-інфекціоністів, гігієністів, фармакологів, але також і на широке коло медиків, біологів та всіх інших, кого цікавлять проблеми нинішньої коронавірусної інфекції.

svknobel


Під знаком Нобеля: лідери наукового прогресу або роздуми вченого – біохіміка й імунолога про розвиток і значення наук про життя / Голов. ред. С. В. Комісаренко; уклад. В.М. Данилова. – К.: ФОП Мишалов Д. В., 2020. -  240 с.

Монографія (книга) певною мірою є унікальною. Це зібрання статей, присвячених огляду найрезонансніших робіт Нобелівських лауреатів в галузі хімії, фізіології або медицини як в ретроспективному плані, так і в сучасному аспекті, тих робіт, які певною мірою зробили революційний прорив у становленні і розвитку нових напрямів медико-біологічних наук – біохімії, генетики, молекулярної біології та молекулярної імунології тощо. Одну із статей присвячено людині, якій світ завдячує заснування і втілення в життя цієї нагороди – Альфреду Нобелю. Книгу орієнтовано на широке коло читачів – фахівців, які працюють в експериментальних і прикладних напрямах медико-біологічних наук, а також тих, хто цікавиться шляхами поступального розвитку науки взагалі. 

rfrthyrtjrkrklusvkantartou’fruyrkdrfrthyrtjрrkrklрuou’fruyrkddddпd

Комісаренко С. Моя Антарктика= My Antarctics: [книга-альбом] / С. Комісаренко. – К.: ЛАТ&K, 2020. – 112 с.

Книга-альбом «Моя Антарктика» написана видатним українським вченим, дипломатом, державним і громадським діячем, академіком НАН України і першим Послом України у Великобританії Сергієм Комісаренком у вигляді спогадів про те, як українські дипломати у Лондоні спромоглися отримати безкоштовно у 1995 році для України від Британського Уряду британську антарктичну станцію «Фарадей», яка стала українською антарктичною станцією «Академік Вернадський». Коротко описано також подорож С. Комісаренка до Антарктики у 2010 році під час заміни складів українських антарктичних екіпажів на станції. Книга-альбом яскраво ілюстрована унікальними краєвидами Антарктики та станції «Академік Вернадський» - фото, зробленими автором. Книга розрахована на найширше коло читачів будь-якого віку, хто цікавиться історією нашої планети, полярними дослідженнями, екологією, українською природничою наукою.