Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

Шановні колеги, вітаю Вас! Науковий семінар Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України «Актуальні питання сучасної біохімії» продовжує свою роботу. 17-го листопада (вівторок) в Актовій залі о 10-30 будемо слухати доповідь завідувача відділу молекулярної біології Інституту член-кореспондента НАН України професора Мінченка О.Г. «Молекулярні механізми гіпоксичної регуляції експресії генів».

Як завжди, до цього листа додаються авторські тези доповіді.

Запрошуємо Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару.

Увага! Участь у роботі семінару можлива виключно за умов користування захисними масками та взаємодистанційного перебування слухачів  в залі. Дякуємо за розуміння!

З повагою – С.О.Костерін.

 

Молекулярні механізми гіпоксичної регуляції експресії генів

Мінченко О.Г.

член-кореспондент НАН України,

завідувач відділу молекулярної біології ІБХ ім. О.В. Палладіна

         Оксиген є надзвичайно важливим для життєдіяльності більшості живих істот і його дефіцит є важливим регулятором ростових процесів як у нормі, так і за різних патологічних умов, у тому числі й за пухлинного росту. Які ж молекулярні механізми лежать в основі розвитку процесів адаптації до гіпоксичних станів, що пов’язані з дефіцитом оксигену, а також виходу із них? І які ж механізми нейтралізації токсичних ефектів гіпоксії у клітинах злоякісних пухлин? Чому гіпоксія, що є токсичною для нормальних клітин, стає необхідною і корисною для пухлинних клітин? Всі ці питання є актуальними і до тепер. Дослідження, направлені на вияснення першого питання були розпочаті більше 30 років тому і відзначені Нобелівською премією 2019 року. В доповіді будуть проаналізовані як основні досягнення лауреатів цієї премії, яких я знав і співпрацював з ними, так і мої власні лані. Це виділення і характеристика залежного від гіпоксії фактора, механізми транскрипційної та пост-транскрипційної регуляції його рівня та активності, а також роль пролілгідроксилаз транскрипційного фактора HIF та пухлинного супресора VHL, а також механізми гіпоксичної регуляції експресії генів.

Я підключився до цих досліджень 27 років тому й отримав велику кількість надзвичайно важливих результатів. На цих результатах я і зупинюся в ході доповіді, зокрема на механізмах регуляції експресії фактора VEGF та біфункціональних ензимів PFKFB, а також альфа субодиниць фактора HIF. Особлива увага буде приділена також недавно отриманим даним по залежності гіпоксичної регуляції від стресу ендоплазматичного ретикулума, зокрема ERN1 сигнального шляху, а також багатогранності механізмів гіпоксичної регуляції.

Будуть розглянуті також перспективні напрямки подальших досліджень, оскільки ця Нобелівська премія ще залишила нерозгаданими багато важливих питань, пов’язаних з гіпоксією, зокрема питання про механізми резистентності пухлинних клітин до токсичної дії гіпоксії, про роль стресу ендоплазматичного ретикулума в розвитку цієї резистентності, як і питання про роль гіпоксії в появі резистентності до хіміотерапії.