Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

Шановні колеги, вітаю Вас! Науковий семінар «Актуальні проблеми сучасної біохімії» Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою діяльність. 15-го лютого (вівторок) 2022 р. о 10-30 в Актовій залі Інституту будемо слухати доповідь н.с. відділу хімії та біохімії ферментів нашого Інституту к.б.н. Яценко Тетяни Андріївни «Способи визначення tPA і РАІ-1: розробка, апробація і перспективи використання». Традиційно до листа додаємо авторські тези доповіді.

Запрошую Вас та Ваших колег до участі у роботі нашого семінару.

В А Ж Л И В О ! ЯК ЗАВЖДИ, УЧАСТЬ У РОБОТІ СЕМІНАРУ БЕЗПОСЕРЕДНЬО В ЗАЛІ МОЖЛИВА ВИКЛЮЧНО ЗА УМОВ ВИКОРИСТАННЯ МАСКОВОГО РЕЖИМУ ТА ДИСТАНЦІЙНОГО РОЗТАШУВАННЯ ПРИСУТНІХ У ПРИМІЩЕННІ. ДЯКУЮ ЗА РОЗУМІННЯ !

Співробітники відділів також будуть мати можливість приймати участь у роботі семінару ДИСТАНЦІЙНО в системі ZOOM, логін і пароль  будуть надіслані додатково.

З повагою – С.О.Костерін.

Способи визначення tPA і РАІ-1: розробка, апробація і перспективи використання

Доповідач: н.с. відділу хімії та біохімії ферментів, к.б.н. Яценко Т.А.

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Актуальність. Гемостатичний баланс є запорукою своєчасного запобігання крововтраті та відновлення нормального кровообігу. Компоненти плазміноген/плазмінової системи здійснюють та регулюють фібриноліз, а також залучені до регулювання ряду процесів, таких як запалення, ангіогенез, відновлення та ремоделювання тканин. Широкий спектр захворювань (серцево-судинні, метаболічні, онкологічні захворювання, запальні процеси, тощо) пов’язаний зі зміною гемостатичного балансу опосередковано через зміну продукції активаторів та інгібіторів фібринолізу, тому тканинний активатор плазміногену та інгібітор активаторів плазміногену 1 типу РАІ-1 представляють інтерес як прогностичні маркери.

Методологія дослідження. Обмежений протеоліз, хроматографічні методи очистки протеїнів, визначення активності ензимів та інгібіторів ензимів за хромогенними субстратами, вестерн-блот аналіз.

Результати. Встановлено, що відкриття центрів в D-доменах фібрин(оген)у для взаємодії з плазміногеном та тканинним активатором залежить від кальцій-опосередкованих структурних змін в β- і γ-субдоменах. Цей факт використано в розробці способу визначення тканинного активатора плазміногену в біологічних зразках, в якому DD-фрагмент фібрину в присутності хелатора кальцію EDTA виступає як стабільний ефективний стимулятор реакції активації плазміногену тканинним активатором досліджуваного зразку. В розробці способу визначення активності РАІ-1 використано D-фрагмент, одержаний шляхом гідролізу фібриногену бика плазміном в присутності EDTA, внаслідок чого фрагмент набуває максимальної здатності стимулювати утворення плазміну під дією тканинного активатора. Ідея способу полягає в непрямому визначенні залишкової активності екзогенного тканинного активатора після інгібування інгібітором досліджуваного зразка. Обидва способи є швидкими у виконанні, простими і не потребують використання токсичних речовин. Апробація способу визначення активності тканинного активатора проведена на зразках еуглобулінової фракції плазми крові умовно-здорових донорів, вагітних жінок з ускладненою вагітністю, пацієнтів з політравмою і на зразках кондиціонованого середовища фібробластів. Апробація способу визначення активності РАІ-1 проведена на зразках сироватки і плазми крові умовно-здорових донорів, а також на вибірках пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю і гіперплазією передміхурової залози, пост-ковідним синдромом та вагітних жінок з ускладненою вагітністю. Показано діагностичний і прогностичний потенціал розроблених способів аналізу та можливість їх застосування в дослідницьких лабораторіях.

Висновки. Розроблені нами способи визначення тканинного активатора плазміногену та РАІ-1 можуть бути застосовані як в дослідницьких цілях, так і в лабораторно-клінічній практиці, оскільки нами показано їх прогностичну цінність для моніторингу стану фібринолітичної системи при ряді захворювань.