БІОЛОГІЯ, ЩО НАРИСОВАНА
ШАНОВНІ КОЛЕГИ !
23-го травня 2025 р. в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
З доповіддю «БІОЛОГІЯ, ЩО НАРИСОВАНА» виступив завідувач відділу регуляторних механізмів клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України член-кореспондент НАН України, академік НАМН України, професор КОРДЮМ Віталій Арнольдович.
У своєму вступному слові головуючий – академік С.О.Костерін проінформував присутніх, що для академіка В.А.Кордюма є властивим широке коло міждисциплінарних наукових інтересів у галузі біологічної науки. Він є автором декількох дуже цікавих монографій, зокрема монографії «Біосфера та еволюція», в якій була запропонована інформаційна концепція еволюційного процесу.
Далі слово для міждисциплінарної наукової доповіді було надано професору Кордюму В.А. Він відзначив, що Біологія в системі наук займає особливе місце, оскільки людина по всім показникам є живою істотою, а у форматі цінностей в царині Природи ставить себе на перше місце. Але знання про ЖИВЕ до початку минулого століття обмежувалися тим, що могли дати лише спостереження за живими істотами. Інтелектуальна структура науки про Живий Світ добре ілюструється назвою найбільш відомого Товариства вчених того часу в цій галузі науки – «Товариство єстествоіспитателів природи». Втім, поступово уявлення про те, що сьогодні ми розуміємо під Біологією, формувалися в галузі науки, що мала назву «Натурфілософія». Одначе центральна базова концепція, яку було сформульовано тоді, витримала перевірку часом і повністю зберегла своє значення, як основоположне уявлення про Живу Природу, і донині. Це – клітинна теорія, згідно з якою клітина є своєрідною одиницею, останньою неподільною і самодостатньою живою структурою. А починаючи з другого десятиліття минулого століття, відзначив Віталій Арнольдович, розвиток механіки, фізики і основаних на цих науках технологіях відкрили нові можливості у вивченні біологічних об'єктів. Отже, розпочався швидко зростаючий розвиток науки про Живе. І сьогодні, як прийнято вважати, всі основоположні фундаментальні основи Життя є відомими. А клітина, як «одиниця життя», вивчена майже до останнього атома структурно і до останньої реакції функціонально. Все це неодноразово і в різних варіантах виписано, викреслено, виміряне. І так воно і є, і широко застосовується в біотехнологіях. Ми все це «в загальному» знаємо і працюємо над деталізацією окремих складових Живого.