Оберіть свою мову

Телефонний довідник

 
 

GoogleTranslate

Ukrainian English Estonian French German Italian Latvian Lithuanian Polish Spanish
 

 Шановні колеги! Науковий семінар «Актуальні проблеми сучасної біохімії» Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України продовжує свою роботу. 27-го травня (вівторок) о 10-30 в Актовій залі Інституту будемо слухати доповідь Горайчук Ірини Василівни (лабораторії молекулярної епізоотології та діагностики ННЦ «ІЕКВМ», м.Харків) «Створення системи молекулярно-генетичного контролю пестивірусної контамінації об’єктів біотехнологічного призначення». Мова йде за апробацію кандидатської дисертації. Традиційно до цього інформаційного листа додаємо авторські тези доповіді. Запрошуємо Вас та Ваших колег до участі в роботі нашого семінару. З повагою – С.О.Костерін.

 Створення системи молекулярно-генетичного контролю пестивірусної контамінації об’єктів біотехнологічного призначення

Дисертаційна робота пошукувача лабораторії молекулярної епізоотології та діагностики ННЦ «ІЕКВМ» Горайчук Ірини Василівни.

Науковий керівник: заступник директор ННЦ «ІЕКВМ» з наукової роботи, завідувач відділу молекулярної діагностики та біотехнології, доктор ветеринарних наук Герілович Антон Павлович.

Дисертаційна робота присвячена розробці системи засобів моніторингу пестивірусної контамінації об’єктів біотехнологічного нагляду (сироватки крові ВРХ, сперми бугаїв-плідників, імунобіологічних препаратів та ін.), проведенню молекулярно-генетичного скринінгу та серомоніторингу щодо поширення вірусу діареї ВРХ у господарствах України, філогенетичному аналізу виявлених ізолятів збудника для встановлення його походження та джерела вірусної контамінації.

Сучасні системи контролю вірусної контамінації об’єктів біотехнологічного призначення в умовах інтенсифікації біотехнології повинні бути на належному рівні забезпечені засобами моніторингу та надійними методами діагностики. В умовах сьогодення все більшого значення набувають тести, які здатні не тільки виявляти збудник, а й ідентифікувати його генотип, що значно збільшує ефективність реагування, особливо коли справа стосується економічно значущих інфекцій тварин. Ефективне впровадження згаданих технологій у виробництво забезпечується здебільшого засобами і розробками молекулярної біології. Обрані напрямки досліджень є актуальними для науки та практики не тільки ветеринарної, а і гуманної медицини, оскільки охоплюють питання створення засобів діагностики, моніторингу і типування вірусу діареї ВРХ та мікоплазменних інфекцій, що спричинюють значні економічні збитки галузі, а також є потенційними контамінантами біологічної продукції, виготовленої з використанням сировини тваринного походження.

Уперше в Україні розроблено метод одночасної індикації та ідентифікації вірусу діареї ВРХ за multiplex (множинною) ПЛР та спосіб сумісної детекції генетичного матеріалу мікоплазм та вірусів діареї ВРХ з подальшою ідентифікацією І та ІІ генотипу збудника ВД ВРХ.

На основі розробленого способу створено тест-систему для одночасного виявлення РНК вірусу діареї великої рогатої худоби та ДНК мікоплазм методом дуплексної полімеразної ланцюгової реакції.

За допомогою розроблених методик проведені моніторингові дослідження ветеринарних імунобіологічних препаратів, сировини для їх виготовлення та клінічного матеріалу від ВРХ, внаслідок чого РНК збудника ВД ВРХ була виявлена у 224 зразках з 2711 досліджених, що склало 8,5 %.

Вперше на території країн СНД проведений епізоотологічний моніторинг щодо ВД ВРХ з одночасним використанням молекулярно-генетичних та серологічних методів, що дало змогу виявити серед 1042 досліджених зразків крові від ВРХ антитіла до вірусу діареї у 725 (69,6 %), а РНК збудника – у 140 (13,4 %). Серед досліджених тварин з неблагополучних господарствах Сходу України було виявлено 5 (0,48 %) персистентно інфікованих.

Досліджено філогенетичні взаємозв’язки 18 українських ізолятів вірусу діареї ВРХ, внаслідок чого визначена приналежність 16 ізолятів до підтипу 1b та 2 – до 1f. Висунуто ряд припущень щодо ймовірних шляхів їх потрапляння до популяції сприйнятливих ВРХ в Україні. Циркуляція збудника ВД ВРХ підтипу 1f виявлена на території України вперше.

Отримані результати поглиблюють знання про епізоотичну ситуацію на території України щодо ВД ВРХ та сприяють удосконаленню системи її лабораторної діагностики за рахунок впровадження розроблених методологій на основі полімеразної ланцюгової реакції.